W liście okolicznościowym włodarze Jarosławia napisali m.in.: „Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności i uznania za świadectwo wiary i patriotyzmu. Czcigodny Ksiądz Arcybiskup jako rówieśnik Niepodległej Polski był świadkiem wielu trudnych i ważnych wydarzeń dziejowych, zachowując zawsze wierność niezniszczalnym Ideałom. To dzięki Księdzu Arcybiskupowi nasza diecezja była przykładem zaangażowania w budowę świątyń, także w trudnych czasach totalitaryzmu".
W czasie spotkania z samorządem Jarosławia Jubilat wspominał zasady, którymi kierował się podczas organizacji pracy duszpasterskiej w diecezji i przy budowie świątyń w takich miejscach, by wierni w drodze do kościoła nie musieli pokonywać trasy dłuższej niż 2 km. Z radością wspominał działania zmierzające do odzyskania dawnego opactwa ss. benedyktynek i cerkwi greckokatolickiej w naszym mieście.
Ks. abp Ignacy Tokarczuk został ordynariuszem diecezji przemyskiej w 1966 r. Papież Jan Paweł II 2 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej z udziałem 5 biskupów i 85 kapłanów odprawionej 2 lutego 2008 r. w archikatedrze przemyskiej Jubilat mówił, że jego życie było wypełnione miłością do Boga. „Moim zdaniem było uczenie prawdy. Nie chciałem z nikim walczyć ani nikogo zwalczać. Ale ta prawda niektórym się nie podobała. Za tę prawdę musiałem wiele cierpieć" - mówił ks. abp Tokarczuk. Zachęcał: „Szukajcie prawdy - jak powiadał Chrystus - bo tylko prawda was wyzwoli". Dziękował Panu Bogu „za 90 lat nie tyko życia i pracy, ale też za te dziesiątki lat naszej diecezji, która przeżywała trudne czasy, zmianę granic i przesiedlenia. Przeżyliśmy to wszystko i trwamy".
Specjalny list do Jubilata wystosował także prezydent Lech Kaczyński: „Zapisał się Ksiądz Arcybiskup w polskiej historii jako obrońca prawdy, wolności naszego narodu i godności człowieka. Zmagania Ekscelencji ze złem dwóch totalitaryzmów obciążających historię XX wieku, a także nieugięta wiara w Bożą Opatrzność, w zwycięstwo dobra, w odrodzenie niepodległości Polski, są dzisiaj dla nas lekcją duchowej siły, patriotyzmu i wypełniania wskazań sumienia".