Zanim zabawa w parku rozpoczęła się na dobre, odbyła się krótka część oficjalna, podczas której nie zabrakło tradycyjnego przecięcia wstęgi oraz poświęcenia obiektu. Symbolicznie park otwierali jego najmłodsi użytkownicy. Korzystając okazji burmistrz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w zaplanowanie i realizację inwestycji.
W programie niedzielnego pikniku znalazły się m.in.: konkurs na najpiękniejszy bukiet z darów natury, zabawy z animatorami, pokaz baniek mydlanych, rodzinna rozgrzewka fitness, qiuz o Jarosławiu, pokaz pierwszej pomocy, skoki w workach, kasztanowe zabawy, gry terenowe dla całych rodzin, Baba Jaga, malowanie buzi, tworzenie ludzików z kasztanów i żołędzi, kącik rysunkowy i wiele innych. Rozrywce na świeżym powietrzu sprzyjała ciepła jesienna pogoda, a barwy natury o tej porze roku podkreślały urok odnowionego parku.
Na rewitalizację miasto pozyskało duże dofinansowanie w kwocie ponad 4 mln zł (85% wartości inwestycji), współpracując ze słowackim Svidnikiem w projekcie "Eskapady na Książęcym Szlaku" realizowanym w Programie Interreg Polska-Słowacji. Nasz partner uzyskał ponad 2 mln zł dofinansowania przeznaczonego również na rewitalizację parku miejskiego.
W ramach jarosławskiej rewitalizacji wykonano:- 12,5 tysiąca m kw. alejek
- 23 kamery monitoringu
- 104 lampy parkowe
- 2 nowe fontanny oraz remont już istniejącej
- budowę altany edukacyjnej
- remont ogrodzenia
- ponad 200 obiektów małej architektury m.in.: ławki, tablice, leżaki, donice, kosze na odpady itp.
- nowe nasadzenia - ponad 70 tysięcy sztuk roślin na 45 rabatach m.in. drzewa i krzewy liściaste, rośliny - tawuła japońska, powojnik, bluszcze, róże, hortensja pnąca i bukietowa.
- naturalny plac zabaw o pow. 5 arów.
***
Park Miejski im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu został założony na początku XX wieku, był miejsce mi.n. słynnej wystawy przemysłowej i rolniczej wg pomysłu Stanisława Gurgula. Ze względu na swoją historię i charakter jest objęty opieką Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie inicjatywy co do jego rewitalizacji oraz zakres prac muszą być uzgadniane ze służbami konserwatorskimi. Tak też było w przypadku projektu z dofinansowaniem unijnym pn. „Eskapady na książęcym szlaku" obejmującym rewitalizację parku w Jarosławiu i w naszym partnerskim mieście Svidnik (Słowacja).
Zakres prac obejmował nie tylko uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale również nadanie jej nowej funkcji dydaktycznej, wykorzystującej zasoby przyrodnicze oraz nowo zaprojektowane elementy tj. altana i donice edukacyjne, domki dla pszczół i przykładowy ul, rabaty roślinne, tablice edukacyjne. Są też m.in.: nowe ławki, leżaki, lampy oświetleniowe, monitoring (23 kamery), infokioski, dodatkowe 2 fontanny, toalety. Prace polegały również na odtworzeniu historycznego układu alejek (o pow. 12 535,51 m kw.). Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków polecił zastosowanie konkretnej nawierzchni tzw. HanseGrand - stosowanej na alejkach parkowych, ścieżkach rowerowych, edukacyjnych i leśnych, placach zabaw, obiektach sportowych, torach do boule, polach golfowych czy siłowniach na świeżym powietrzu.
Warto wspomnieć, że główna parkowa aleja, zwana zwyczajowo Lipową, od 1932 roku nosi faktycznie nazwę Alei Żwirki i Wigury.
Protokół z posiedzenia Rady Miejskiej z dnia 17 października 1932 r.
(pisownia oryginalna)
Uchwała:
Rada miejska składając cześć i hołd pległym
wielkim bohaterom lotnikom porucznikowi Żwirce
i inż. Wigurze, którzy imię Polski w dziedzinie
lotnictwa nietylko w Polsce, ale na całym świecie
sławą okryli - uchwala, piękną aleję ogrodową,
znajdującą się w parku miejskim w miejscu
za pawilonem, po wieczne czasy nazwać "Aleją
Żwirki i Wigury". Sporządzeniem odnośnych
tablic oraz zajęciem się uroczystością odsłonięcia
tablic ma się zająć Prezydjum Magistratu w po-
rozumieniu z Kołem miejscowem L.D.P.P.
źródło: Akta Miasta Jarosławia z dnia 17.10.1932 r., sygn. 25, str. 478, zbiory Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.
Więcej o projekcie TUTAJ