14 października, w 245. rocznicę powołania pierwszego ministerstwa oświaty publicznej, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Kilka dni wcześniej (11.10) z dyrektorami, nauczycielami i pracownikami placówek podległych Gminie Miejskiej, w Centrum Kultury Akademickiej PWSTE spotkał się burmistrz Waldemar Paluch.
Gospodarz miasta na wstępie uroczystości mówił: - Rozpoczynając 4 lata temu pracę na stanowisku burmistrza, zapoznałem się z audytem jarosławskiej oświaty, który nie napawał optymizmem. To, co wynikało z niego dobrego, to fakt, że jakość nauczania jest naprawdę na wysokim poziomie. Ten wysoki poziom został utrzymany i za to chciałbym Państwu szczególnie podziękować. Przypomniał również: - Przez 4 lata przyszło nam wspólnie zmienić Jarosław, m.in. przez wprowadzoną reformę oświaty. Nie było łatwo, ale dzisiaj z podniesionym czołem możemy powiedzieć, że się udało. (...) Wykonaliśmy ogrom pracy m.in.: przystosowanie budynku SP 11 do potrzeb osób niepełnosprawnych; w dawnej siedzibie SP 11 otwarcie pierwszego miejskiego żłobka; remont kolejnych sal obiektu, w których powstanie nowe przedszkole; oddanie budynku przy Placu ks. P. Skargi w użytkowanie dla liceum katolickiego; nowe tablice interaktywne; gabinety higienistek; realizacja dwóch dużych projektów związanych z wyposażeniem miejskich placówek - powstanie w 6 szkołach sal dydaktycznych z nowoczesnym sprzętem oraz praca przez wszystkie szkoły na elektronicznych dziennikach jako ułatwienie komunikacji z rodzicami i uczniami.
Podsumowując burmistrz powiedział: Współpraca z Państwem była dla mnie zaszczytem!
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku Podkarpacki Kurator Oświaty przyznał jarosławskiej kadrze kilka nagród. W uznaniu dorobku pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymały je 3 osoby - nauczyciele z MP 9, MP 10 i SP 4.
W uznaniu zasług dla rozwoju szkolnictwa i wychowania, Burmistrz Miasta Jarosławia nadał 17osobom (nie tylko nauczycielom, ale i pracownikom administracji i pielęgniarkom) honorowe odznaki „Za Zasługi dla Oświaty Jarosławskiej". Przyznał również nagrody za osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz całokształt pracy pedagogicznej. W gronie 21 osób znaleźli się przedstawiciele (nauczyciele, pracownik obsługi i pielęgniarka) Miejskich Przeszkoli nr 1, 8, 9 i 10 oraz Szkół Podstawowych nr 1, 2, 4, 7, 9, 10, 11.
Nauczyciele z Jarosławia zostali też docenieni przez Ministra Edukacji Narodowej. Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 9 nauczycieli z MP nr 10 oraz SP nr 4, 6 i 9, zaś Srebrny Medal za Długoletnią Służbę - 3 nauczycieli z SP nr 11.
W sumie w tym roku medalami KEN, nagrodami Podkarpackiego Kuratora Oświaty, odznaczeniami i nagrodami przyznanymi przez Burmistrza Miasta wyróżnionych zostało 53 osoby.
W miejskich obchodach wzięli udział m.in.: wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka, radny Rady Miasta Antoni Lotycz, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chlebowska, Andrzej Mamak - prezes jarosławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jadwiga Piątek - przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania, Anna Petynia z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Tomasz Wywrót - dyrektor Centrum Kultury i Promocji, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych podległych Gminie Miejskiej Jarosław.