Noszenie symbolicznej białej wstążki to także osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosował, akceptował czy milczał na temat przemocy wobec kobiet. Kampania odbywa się w ramach światowych 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć.
W Przemyślu i powiecie przemyskim akcja zapoczątkowana została 9 lat temu przez Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach i od samego początku jest realizowana przez ten ośrodek.
W Przemyślu i powiecie przemyskim akcja zapoczątkowana została 9 lat temu przez Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach i od samego początku jest realizowana przez ten ośrodek.
Miała głównie na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania w całym województwie podkarpackim. Pomysłodawcom chodzi o zmobilizowanie jak największej ilości mężczyzn do przypięcia i noszenia symbolicznej białej wstązki jako wyrazu solidarności z tą inicjatywą.
Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia.
Finałem kampanii będzie uroczysta gala zorganizowana w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu dn. 6 grudnia br., podczas której wręczone zostaną statuetki dla tegorocznych laureatów oraz wyróżnienia dla osób szczególnie angażujących się w pracę na płaszczyźnie szeroko rozumianego przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Wśród nominowanych ambasadorów "Białej Wstązki" w roku 2018 znaleźli się również Waldemar Paluch, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz zastępca, Dariusz Tracz.
W imieniu inicjatorów akcji, serdecznie zapraszamy wszystkich mężczyzn do włączenia się w nią i pokazania, że poprzez przypięcie tej symbolicznej, niewielkiej, białej wstążki, utożsamiają się z przedsięwzięciem, a tym samym przeciwstawiają się różnym formom przemocy wobec kobiet.
***
"Biała wstążka" zrodziła się i zapoczątkowana została przez kanadyjskich mężczyzn, którzy w 1991 roku włączyli się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Na symbol akcji wybrali wówczas białą wstążkę - znak niewinności, a jej noszenie symbolizuje to, że "mężczyźni nie będą sprawcami przemocy i będą się przeciwstawiać wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet". W Kanadzie w przeciągu 6 tygodni 100 000 mężczyzn założyło białą wstążkę, a wielu podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Skąd 16 dni?
W 16 dniach chodzi o zaakceptowanie tragicznych wydarzeń, które stały się symbolem przeciwdziałania przemocy wobec kobiet:
* 25 listopada - Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamietnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka - sióstr Mirabal w 1960 roku w Republice Dominikany,
* 6 grudnia - upamiętnia wydarzenia z 1989 roku w budynku politechniki w Montrealu, kiedy mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób w akcie zemsty za to, że nie dostał się na uczelnię, a wiele kobiet ją ukończyło, mimo, że według oprawcy, kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych;
16 dni przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.