Od godziny 10.00 w „fosie" przy Bramie Krakowskiej starcie dwóch nacierających na siebie rycerzy, pokaz i konkurs łuczników oraz zapach prochu wydobywający się rozgrzanych do czerwoności luf hakownic zapierały zebranym widzom dech w piersiach.
Tak rozpoczęły się kolejne spotkania z Fantastyką zorganizowane przez Jarosławską Gildię Fantastyki.
Całe widowisko uświetniał pokaz Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, który wzbudził niemałą sensację swoimi strojami, uzbrojeniem oraz prezentacją obyczajów okresu średniowiecza wśród jarosławian, którzy akurat udawali się na zakupy.
Dla tych, którzy całkowicie ulegli czarowi Jarosławskich Spotkań z Fantastyką, organizatorzy zorganizowali dalszą część spotkań w Miejskim Ośrodku Kultury.
Drużyna Wojów Słowiańskich „JAR" zaprezentowała swój program w tym m.in.
-
Targ niewolników.
-
Mitologia Słowian - Odolan
-
Mowa naszego towarzysza skierowana do ludu, co by wiedział, kto zsyła błyskawice, co czynią wąpierze i dlaczego tak trudno wyplenić wiarę naszych ojców.
-
Broń wczesna, głównie słowiańska - Sambor
-
Słów kilka o tym, że wojownik goły w bój nie szedł, dlaczego nie wszyscy od nas z drużyny mają miecze i co się dzieje wojowi, gdy strzała trafi mu poniżej pleców.
-
Życie codzienne Słowian - Derwan
-
Słów kilka o tym, w czym ludzie wcześni zwykli chadzać, gdy czasy pokoju nastawały, jak mieszkali, czym się żywili i jakie procentowe napoje do ust przechylali.
-
Obyczaje Słowian - Jaczemir
-
Cała prawda o tym, jak palono zmarłych, obchodzono narodziny, Kupałę świętowano oraz liczne inne obrzędy odprawiano.
Swoje wykłady zaprezentowali także
Paweł Czerkas - prelekcja pt."Święta Inkwizycja w Europie"
Karol Tomaszewski - „Wojsko polskie w XVI i XVII wieku"
Łukasz Stecko - Ład i porządek w państwie samurajów. Dojście do władzy i utrzymanie jej w duchu geniuszu rodu Tokugawa.
Paweł Wawrzkiewicz opowiedział nam o obyczajach szlacheckich w XVII wieku
Dla zaproszonych gości niemałą niespodzianką okazały się upominki w postaci materiałów promocyjnych, które ufundował Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski.