Konkurs honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Jarosławia. Głównym jego założeniem było promowanie wśród uczniów robotyki, dobrej zabawy i współzawodnictwa w myśl zasad gry fair play. Nadrzędnym jednak celem konkursu była wymiana i zdobywanie doświadczeń w konstruowaniu z klocków Lego Mindstorms NXT lub Lego EV3 oraz programowaniu robotów.
Uczniowie szkół podstawowych pogrupowani wiekowo (klasy I-III, IV-VI oraz VII, VIII i III gimnazjum) mieli za zadanie zbudowanie i zaprogramowanie jednego robota do wykonania dwóch zadań konkursowych - pierwsze zadanie to sumo polegające na wypychaniu stworzonych robotów nawzajem z ringu, drugie - wyścigi robotów w labiryncie planszy. Zarówno plansza do sumo, jak i plansza do wyścigów, były odpowiednio przygotowane, dając wszystkim uczestnikom jednakowe szanse na pokonanie przeciwnika - robota.
W konkursie łącznie wzięło udział 25 drużyn z jarosławskich szkół - SP 1, SP 2, SP 7, SP 9, SP 10 oraz ze szkół w Świętoniowej i Grodziska Górnego, którzy pod opieką nauczycieli pokazywali przygotowane umiejętności robotów, zdobywając punkty w poszczególnych konkurencjach. Nad przebiegiem konkursu czuwał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 - Zenon Skrzypek oraz nauczycielki - Anna Zielińska i Maria Gołasiewicz, które na co dzień pracują z uczniami w ramach zajęć z robotyki. Sędzią konkursowym był Piotr Misiąg, nauczyciel wychowania fizycznego, który nadzorował zdobywane przez uczestników punkty, a ich wprowadzaniem zajmowała się Anna Homik, również nauczyciel SP nr 7. Wcześniej wszystkie roboty biorące udział w konkursach były sprawdzane pod względem wagi, która nie mogła przekroczyć 1,5 kg oraz gabarytów - maksymalnie robot mógł mieć wymiary 30cm*30cm*30cm.
Dla uczestników konkursu oraz osób opiekujących się uczniami, czekały drobne upominki, a także pamiątkowe dyplomy i podziękowania. Zwycieską drużyną okazała się załoga pn. "Bez nazwy" z Grodziska Górnego.
Podczas konkursu burmistrza miasta Waldemara Palucha reprezentowała Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty.
R. Chlebowska zabierając głos w imieniu burmistrza, podkreślała jak ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka odgrywa nauka poprzez zabawę. Temu właśnie m. in. miał służyć ten konkurs. Bawiąc się, budując z klocków Lego, tworząc roboty, młodzi ludzie nie tylko poznawali tajniki programowania, łączenia elementów, ale rozwijali również wyobrażnię, tworząc coś autorskiego, innowacyjnego, jedynego. Podkreśliła, że zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a dodatkowe wsparcie burmistrza w ubiegłym roku w postaci zakupu pakietów edukacyjnych klocków Lego o wartości 150 tys. złotych do jarosławskich szkół, przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania tego typu zajęciami.
Wczorajszy dzień w SP nr 7 wypełniony II Jarosławskim Konkursem Budowy i Programowania Robotów "Mój Robot 2019" był jednym z elementów trwającego od początku ferii w szkole zimowiska. W tym dniu młodsze dzieci miały możliwość spędzenia czasu w sali zabaw, a nieco starsze na senasie filmowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu.
Organizatorom serdecznie gratulujemy wspaniałego pomysłu i przygotowanego konkursu, a wszystkim uczestnikom zaangażowania, pomysłów i uczciwej walki.
Wyniki II Jarosławskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów "Mój Robot 2019" znajdują się poniżej w załączniku.