Elektroniczne znakowanie psów zwane popularnie czipowaniem (od ang. słowa chip oznaczającego miniaturowy mikroprocesorowy układ elektroniczny) to jedna z najlepszych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki czipowaniu można szybko ustalić właściciela zagubionego psa. Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku. Czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Mikroprocesor wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym warunkiem podróżowania ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej.
Do wzięcia udziału w akcji wystarczy:
- pobrać z Urzędu Miasta Jarosławia (Ratusz, Rynek 1, kancelaria ogólna, parter, pokój nr 2) bezpłatne zaświadczenie o figurowaniu psa w miejskiej ewidencji.
- udać się wraz z książeczką szczepień zwierzęcia i dowodem osobistym właściciela do lecznicy dla zwierząt US-WET w Szówsku przy ul. Książąt Czartoryskich 33 (tel. do placówki 16 621 65 38)
Dzięki chipowaniu właściciele psów czują się zabezpieczeni w przypadku nagłego zaginięcia psa lub gdy ich zwierzę zostałoby ukradzione. Sprzedaż psa z wszczepionym mikroprocesorem przez osobę, która go sobie przywłaszczyła w nielegalny sposób byłaby dla niej wyjątkowo ryzykowna. Z kolei pies, który zaginąłby miałby prawie pewną szansę na odnalezienie swojego domu. Czytnik, który zostaje przystawiony do miejsca, gdzie znajduje się mikroprocesor odczytuje numer, pod którym jest zarejestrowany pies. Na podstawie tego numeru w bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu psa oraz jego adres.
Więcej informacji na temat akcji uzyskają Państwo w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, Mieniem Komunalnym i Ochrony Środowiska, pod numerem tel. 16 624 87 21.