Tablicę odsłonili wiceburmistrz Dariusz Tracz, starosta jarosławski Stanisław Kłopot i w imieniu pomysłodawców Wojciech Kozak. Uroczystość zgromadziła bardzo wielu gości m. in. posłów na Sejm RP Tadeusza Chrzana i Mieczysława Kasprzaka, dyrektora generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcina Zaborniaka oraz archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca. Wydarzeniem towarzyszącym był program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu. Młodzież zaprezentowała utwory muzyczne lat dwudziestych i trzydziestych II Rzeczypospolitej.
Ppor. Serafin Dobrzański został ranny przeddzień bitwy pod Młotkowem, w starciu pod Bohorodczanami. Po latach tak to wspominał to wydarzenie:
Ciągną mnie w tył poza tyralierę, pozostawiają leżącego w rowie. Na wpół przytomny dostaję trzeci strzał [...] kula dosięgła płuc [...] wskutek wielkiego upływu krwi czuję zanik sił, coraz ciemniej w oczach [...] tracę świadomość i myślę ,,Boże daruj mi grzechy"[...]. Nieprzytomny dostał się do rosyjskiej niewoli, z której powrócił w 1917 r. i znowu włączył się do działalności niepodległościowej, obejmując w 1918 r. komendę nad Strażą Obywatelską w Jarosławiu (na podst. opracowania A. Zgryżniaka-JOKiS).
Tablica upamiętniająca te wydarzenia powstała z inicjatywy wielu osób, m.in., członków rodziny kpt. Dorzańskiego, Tadeusza Chrzana Posła na Sejm RP, Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, Starosty Jarosławskiego Stanisława Klopota, Jarosławskiego Stowarzyszenia "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości" oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.