Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2020 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pierwsze urodziny CEK - wspomnienia i wirtualne świętowanie

Minął rok odkąd w piwnicach Ratusza i Bramie Krakowskiej zainaugurowano działalność Centrum Edukacji Kulturalnej (CEK). Instruktorzy Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki od pierwszych chwil opiekują się wyremontowanymi, zabytkowymi przestrzeniami i przybliżają inspirujący świat sztuki wszystkim zwiedzającym.
Fot. B. Brzezińska

W ubiegłym roku CEK odwiedziło kilka tysięcy osób. W edukacji artystycznej brały udział dzieci, dorośli i seniorzy, mieszkańcy i turyści, grupy ze szkół, półkolonii, wymian międzynarodowych, a także zwiedzający indywidualnie z całej Polski i różnych zakątków świata. Wszyscy jednogłośnie okrzyknęli centrum wspaniałym miejscem, które pobudza do kreatywnego działania i pomaga odkryć własną wyobraźnię. Niezależnie od wieku i stopnia zainteresowania sztuką, zwiedzający spędzali podczas wizyty w piwnicach Ratusza i Bramie Krakowskiej około dwóch godzin. Żegnając się z instruktorami zawsze podkreślali, że wizyta w CEK to wyjątkowe, a zarazem ciekawe doświadczenie. „Trudno stąd wyjść tak szybko!" - wielokrotnie powtarzali zdziwieni turyści. Zazwyczaj mieli zamiar wejść na chwilkę, zajrzeć tylko na moment. Tymczasem nikt nie wyszedł z CEKu szybciej niż po godzinie, zawsze z uśmiechem na twarzy i garścią informacji o sztuce przyswojonych w przystępnej formie i miłej atmosferze.

Sens prowadzenia edukacji artystycznej objawia się w słowach i entuzjazmie dzieci, które po raz kolejny odwiedzają centrum. Okazuje się, że niezwykle sprawnie zapamiętują one wiedzę przekazywaną przez instruktorów. Powtarzają opowiedziane im ciekawostki i przykłady, recytują tytuły poznanych dzieł lub techniki wykorzystywane przez artystów. Kiedy najmłodsi ponownie zjawiają się w CEK-u, podróżują po świecie sztuki z ogromną radością, wybierają zagadnienia, które chcą poznać lub sobie przypomnieć. Świadomie i odpowiedzialnie korzystają z elementów ekspozycji, które interesują ich najbardziej. Natomiast dojrzali odbiorcy sztuki przypominają sobie poszczególne definicje, z uwagą pozyskują nową wiedzę, ale świetnie bawią się razem z dziećmi. Zagraniczni goście odwiedzający CEK z łatwością odkrywali artystyczny świat, działając według instrukcji w języku angielskim. W ciągu ubiegłego roku okazało się też, że centrum jest wspaniałym miejscem dla osób niepełnosprawnych, słabowidzących i niewidomych dzięki przystosowaniu poszczególnych stanowisk, które zachęcają do poznawania sztuki za pomocą zmysłów.

Centrum Edukacji Kulturalnej było ogromną atrakcją podczas imprez organizowanych na Rynku, takich jak dni miasta, koncertów majowych, Jarmarku Jarosławskiego czy Nocy Muzeów. Jednak najważniejszym wydarzeniem dla CEK-u była współorganizacja pierwszej edycji Jarosławskich Dni Sztuki. W piwnicach Ratusza i Bramie Krakowskiej odbywały się wówczas wykłady, warsztaty, spektakle, wernisaże, koncerty, które w większości miały miejsce po raz pierwszy Jarosławiu. Bajka malowana piaskiem, ceramiczne warsztaty wypału raku czy warsztaty malowania na wodzie (turecka sztuka ebru) to zaledwie kilka przykładów takich unikatowych wydarzeń kulturalnych. Podczas święta sztuki na murze Bramy Krakowskiej wyświetlano prace jarosławskich artystów - malarzy, rzeźbiarzy, fotografów. Projekcje umiliły przechodzącym nad zabytkową fortyfikacją tegoroczne Walentynki. Wyznania, najpopularniejsze cytaty o miłości i romantyczne grafiki przyciągały uwagę wieczornych spacerowiczów. Instruktorzy CEK włączali się nie tylko w festiwale i coroczne imprezy, ale też w cykliczne działania artystyczne. We współpracy z Muzeum w Jarosławiu, mieszczącym się w Kamienicy Orsettich, stworzyli program spotkań edukacyjno-warsztatowych dla szkół podstawowych „Historia pewnej sztuki". W ramach tego wydarzenia grupy dzieci i młodzieży dekorowały techniką sgrafitto i spróbowały trudnej sztuki kaligrafii. Podczas akcji „Ferie z kulturą" w CEK-u powstały pacynki, a podczas „Czystego Jarosławia" dzieci wraz z rodzicami tworzyły eko lalki motanki i eko biżuterię.

W Centrum Edukacji Kulturalnej zazwyczaj jest gwarno. Dzieci i dorośli świetnie się bawią, niekiedy głośno się śmieją, cieszą się ze wspólnie spędzanych chwil. Wszystkie ich reakcje odbijają się od wysokich sklepień, a echo niesie dźwięk ich radosnych głosów przez długi czas. W czasie epidemii zapadła głucha cisza. Kolorowa przestrzeń i stanowiska w nieustannej gotowości czekają na zwiedzających, choć wiadomo, że nikt w obecnym czasie nie myśli o wyjściu z domu. Tymczasem instruktorzy CEK dbają o kontakt z odbiorcami za pomocą Internetu. Tworzą bajki cieniowe o Panu Czyściochu oraz krótkie filmiki, w których wyjaśniają pojęcia z różnych dziedzin sztuki lub pokazują jak stworzyć orgiami. Czasem na ich Facebookowym fanpage'u pojawi się link do wirtualnego zwiedzania wybranego muzeum, a niekiedy ciekawostki o artystach i ich dziełach albo też inspiracje dla kreatywnych osób, walczących z nudą w domach. Chęć do działań w sieci napędza myśl, że już wkrótce próg centrum przekroczą kolejne grupy, rodziny, turyści. Znów będzie głośno i twórczo, a piwnice Ratusza i Brama Krakowska znów będą tętnić życiem.

 

Informacja z oficjalnego otwarcia CEK - Brama Krakowska i piwnice ratusza w nowej odsłonie

Justyna Wota, Agata Dzięgielowska, Ewa Rubin-Kurnal

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.04.2020 | aktualizacja 27.04.2020 14:10)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30