W homilii ks. Infułat Stanisław Mac z Rzeszowa ukazał przykłady umiłowania Matki Najświętszej przez władców Polski: Mieszko kiedy kładł fundamenty pod naszą Ojczyznę nazwał się niewolnikiem Maryi. Oddał siebie, ziemię i ludy, którymi władał w Jej opiekę. Podobnie król Władysław Jagiełło, kiedy bronił granic i ziem ojczystych ze słowami pieśni Bogurodzica szedł do wroga. Jan III Sobieski wyruszył pod Wiedeń, aby bronić Europy z ryngrafami Maryi na sztandarach. Tak było przez wszystkie dzieje. Maryja szła z nami aż do momentu 1656 r. kiedy pod zalewem szwedzkim król Jan Kazimierz we Lwowie proklamuje Najświętszą Maryję Pannę jako Królową Polski. Potem przyszły trudne czasy niewoli, okupacji. Matka Boża była tym jedynym światełkiem, które budziło nadzieję przygnębionym narodom. A kiedy wkroczyła Armia Sowiecka Prymas zawierzył losy narodu Jej opiece. Także nasz wielki Rodak Jan Paweł II w swoim Totus Tuus powierzył siebie i swój pontyfikat Maryi.
Przed Mszą św. odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych wykonanych przez Chór Reprezentacyjny Jarosław pod dyrekcją Andrzeja Jakubowskiego.
Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Konstytucji. Historię obchodów „trzeciomajowych" przypomniał burmistrz Andrzej Wyczawski nawiązując również do czczonej w tym dniu Matki Bożej Królowej Polski.
Mieszkańcy Jarosławia i władze miejskie w okresie zaborów doceniały znaczenie Konstytucji 3-Maja dla budowania patriotycznej świadomości i tożsamości narodowej. Dobitnym wyrazem emancypacji i samodzielności władz miejskich i społeczności Jarosławia i okolicy w okresie rozbiorów jest obraz Leonarda Winterowskiego w kolegiacie jarosławskiej. Namalowany w 1912 r., przedstawia hołd wszystkich stanów Matce Bożej Królowej Polski. U jej tronu stoją: burmistrz Adolf Dietzius, wiceburmistrz Józef Rohm, radny Piotr Kopystyński, prezes „Sokoła" Władysław Grabowski, kowal Józef Terlecki i rolnik Władysław Blok z Muniny" - mówił włodarz Jarosławia. Wspomniał też zmarłego niedawno Senatora RP Andrzeja T. Mazurkiewicza, który „dzielił się z nami patriotyzmem i postawą obywatelską, które należy w codziennym życiu realizować. Cały tekst wystąpienia burmistrza Andrzeja Wyczawskiego znajduje się w załączniku.
Do refleksji nad Konstytucją zachęcał poseł Mieczysław Golba: Naród, który utraci pamięć o zasadach i wartościach, o których mówi Konstytucja, jak również o tych, którzy o te zasady i wartości walczyli, utraci swoją tożsamość i niepodległość. Natomiast poseł Andrzej Ćwierz przypomniał, że jesteśmy państwem o tysiącletnich korzeniach chrześcijańskich. Dajmy przykład innym krajom Europy, że Europa powinna na takich korzeniach budować swoją przyszłość. Poseł Tomasz Kulesza nawiązał do barw narodowych: Czerwień to serce gorące, a biel serce czyste. Chciałbym, aby w każdym z nas ta nuta patriotyzmu jawiła się z taką dziecięcą niewinnością do ukochanej Ojczyzny. O miejscu Polski w Unii Europejskiej mówił wicemarszałek Kazimierz Ziobro: Wpisujmy się w Europę, ale nie zapominajmy, że jesteśmy Polakami. Z kolei przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek wspomniał o przyjętym przez parlament „bardzo szybko, w pośpiechu" Traktacie Lizbońskim, apelując: Dzisiaj w Święto Konstytucji Trzeciego Maja powinniśmy zastanowić się nad tym, co z tą Polską.
Następnie delegacje władz państwowych i samorządowych oraz szkoły, zakłady pracy i organizacje społeczne złożyły wiązanki kwiatów dla uczczenia 217. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy Zasadniczej.
Pełny serwis zdjęciowy zaobaczą Państtwo w Galerii http://www.jaroslaw.pl/swieta-panstwowe.