Możliwości sprawnego działania samorządu terytorialnego oraz rozwoju lokalnego w istotny sposób zależą od systemu finansów samorządowych oraz od prowadzenia przez miasta aktywnej polityki finansowej, która pozwala na realizację działań prorozwojowych. Podczas seminarium eksperci przeanalizują następujące zagadnienia: jakimi mechanizmami uruchamiać wewnętrzne potencjały małych i średnich miast w trudnej sytuacji finansowej, jak szukać oszczędności i minimalizować straty, aby utrzymać płynność finansową, jak zarządzać zadłużeniem, czy jak korzystać z tarczy antykryzysowej.
Miasto Jarosław znalazło się wśród 54 projektów wybranych do drugiego etapu naboru w ramach programu Rozwój Lokalny, który finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Celem programu jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców.
Obecnie powołany przez burmistrza Waldemara Palucha zespół roboczy, pracuje nad dokumentacją do kompletnej propozycji projektu pn. „JarosLove - z miłości do ludzi". Przy wsparciu szkoleniowym, doradczym oraz metodycznym ze strony Związku Miast Polskich, zespół pracuje nad diagnozą słabych i mocnych stron Jarosławia. Identyfikowane są również szanse i zagrożenia dla rozwoju miasta w kilku obszarach, w tym społecznym, gospodarczym, środowiskowym i wdrażania standardów dostępności (obowiązkowe obszary), a także przestrzennym, finansowania rozwoju i inteligentnego zarządzania miastem.
Prace nad projektem potrwają do końca października 2020 roku. Po opracowaniu i złożeniu projektu i planów rozwoju do oceny przez ekspertów, wybranych zostanie ok. 15 projektów, które otrzymają dofinansowanie od 3 do 10 mln euro.