Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
- oświadczenie o spełnianiu warunków, o których mówi art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U.2019.1728).
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. rachmistrzem spisowym może zostać osoba:
- pełnoletnia,
- zamieszkała na terenie miasta Jarosław,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie,
- nie była skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Oświadczenie o spełnieniu wymagania zawartego w p. 5 kandydat na rachmistrza składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Kandydat na rachmistrza, składając oświadczenie, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.".
Kandydat na rachmistrza spisowego zobowiązany jest uczestniczyć w szkoleniu obejmującym przekazanie informacji o:
- statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej;
- zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego;
- sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego.
Szkolenie zakończy się egzaminem testowym sprawdzającym wiedzę i umiejętności objęte szkoleniem. Rachmistrza terenowego powołuje zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z egzaminu testowego, kierując się kolejnością na liście kandydatów na rachmistrzów terenowych.
Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w załączniku.