Uroczystość została zainaugurowana w Bazylice oo.Dominikanów Mszą św. pod przewodnictwem Księdza Archiprezbitera jarosławskiego Andrzeja Surowca.
Następnie przedstawiciele rządu, parlamentarzyści Ziemi Jarosławskiej, władze miasta Jarosławia z Burmistrzem Andrzejem Wyczawskim na czele, inicjatorzy i organizatorzy uroczystości, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe i organizacje pozarządowe przeszli z kościoła pod pomnik usytuowany na skwerze przy zbiegu ulic Krakowskiej i Cegielnianej.
Po wysłuchaniu Hymnu Rzeczypospolitej w wykonaniu Orkiestry Harcerskiej z Żurawicy, głos zabrali: Sędzia Sądu Najwyższego w st. spocz. Bogusław Nizieński oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski. Burmistrz powiedział: "Wolność i Niezawisłość" to cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna założona we wrześniu 1945 r. Ostatnim jej komendantem w okręgu rzeszowskim był Jarosławianin kpt. Władysław Antoni Koba. Prawdziwy patriota, wspaniały syn, brat, mąż i ojciec. Miał zaledwie 35 lat, gdy wykonano na nim wyrok śmierci. Stalinowski sąd w wyroku podał taką sentencję: "udział w związkach usiłujących przemocą usunąć organa władzy zwierzchniczej narodu i zmienić ustrój Państwa Polskiego". Dzisiaj możemy dodać - Państwa nieludzkiego, stalinowskiego terroru, pogwałcenia wszelkich praw obywatelskich, które tak naprawdę było w tym czasie - kolejną Republiką Radziecką. Przez 25 lat, najpierw żona, a później córka, czyniły starania o ponowne rozpatrzenie wyroku i rehabilitację kpt. Koby. W lutym 1992 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, po zbadaniu 4 tomów akt, uznał nieważność wyroku. Życia przywrócić nie można, ale żyje idea, której był wierny kpt. Władysław Koba - Polska wolna i niezawisła. Trzy tygodnie temu Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Władysława Kobę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dzisiaj Jarosławianie oddają Mu hołd upamiętniając Jego postawę patriotyzmu i wierności."
W dalszej części uroczystości Sędzia Bogusław Nizieński, Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski oraz syn kapitana Koby - Wojciech Koba dokonali odsłonięcia tablicy pomnika ku czci kpt. Władysława Koby. Poświęcenia monumentu dokonał Ksiądz Archiprezbiter jarosławski Andrzej Surowiec.
Po przemówieniu syna kapitana - Wojciecha Koby odbył się Apel Poległych i Salwa Honorowa. Następnie władze rządowe i samorządowe, organizacje pozarządowe złożyły wiązanki pod pomnikiem. Cześć kapitanowi Władysławowi Kobie oddali między innymi: Minister Janusz Krupski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jerzy Starostecki z Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Poseł na Sejm RP Mieczysław Golba, Poseł na Sejm RP dr Andrzej Ćwierz, Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Tomasz Bereza z IPN Oddział w Rzeszowie, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo wraz z Dariuszem Jasiewiczem - autorem pomnika, Prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska, Rodzina Kobów zamieszkała w Szwecji i w Przemyślu.
Po części oficjalnej, uczestnicy uroczystości udali się do Białej Sali w Bazylice oo.Dominikanów, gdzie odbyło się otwarcie wystawy zdjęć i materiałów archiwalnych dotyczących życia kpt. Władysława Koby, które są własnością Instytutu Pamięci Narodowej. Zgromadzeni wysłuchali wykładu Tomasza Berezy z IPN Oddział w Rzeszowie nt.. "Sylwetka kpt. Władysława Koby". Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego.
Z inicjatywą oddania hołdu kpt. Władysławowi Kobie w Jarosławiu wystąpili: Sędzia Sądu Najwyższego w st. spocz. Bogusław Nizieński oraz prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska.
Autorem projektu pomnika i wykonawcą jest artysta rzeźbiarz jarosławski Dariusz Jasiewicz.
Fundatorami pomnika są: Rada Miasta Jarosławia, Burmistrz Miasta Jarosławia, Fundacja "Pamiętamy" z Warszawy oraz Rada Ochrony Walk i Męczeństwa.
Patronat nad uroczystością objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Jarosławiu.
Współpraca: dr n. med.. Jerzy Sobień - ordynator oddziału chirurgicznego szpitala COM w Jarosławiu.
Organizacją tego ważnego wydarzenia zajął się Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Jarosławia oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.