Przez sześć festiwalowych dni publiczność wysłuchała wielu interesujących koncertów wzbudzających duże emocje. Festiwalowe koncerty odbywały się w przepięknych wnętrzach jarosławskich Kościołów: Kościół p.w. św. Stanisława i św. Mikołaja biskupa (d. Opactwo ss. Benedyktynek), Kościół pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, na Rynku jarosławskim, na scenie na terenie Opactwa Benedyktynek. Większość wydarzeń kulturalnych rejestrowana była przez radio i telewizję.
Na Festiwalu wystąpili : Duet w wykonaniu Michaela Tröstera (gitara) i Steffena Trekela (mandolina) z Niemiec, Jakub Niedoborek z zespołem (gitara flamenco), Marek Napiórkowski z zespołem wykonał koncert jazzowy, duet w wykonaniu Michała Nagy ( gitara ) i Arkadiusza Krupy ( obój ) oraz Boris Gaquere ( gitara ) wraz z Renato Martinsem ( instrumenty perkusyjne) Brazylia/Belgia.
Oprócz koncertów odbywały się również wykłady z wirtuozami gitary, lekcje mistrzowskie, warsztaty tańca flamenco pod okiem instruktora Beaty Teodorczyk, spotkania z psychologiem dotyczące zwalczania tremy scenicznej oraz spotkania z poetką Krystyną Lenkowską.
10 lipca 2008 r. to ostatni dzień Festiwalu. W Sali Narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Miasta Jarosławia, organizatorów artystycznych: Jolanty i Macieja Ziemskich, Księdza Archiprezbitera Andrzeja Surowca, Artystów: Rogerio Dentello, prof. Bernarda Hebba, Michaela Tröstera oraz przedstawicieli mediów regionalnych i lokalnych, które objęły patronat nad festiwalem.
Prof. Bernard Hebb powiedział: „Festiwal przyczynił się do integracji środowiska mistrzów gitary z Polski z artystami z innych państw oraz odegrał bardzo ważną rolę w promocji Jarosławia na skalę międzynarodową".
Burmistrz dodał: „Dołożę wszelkich starań, aby festiwal z roku na rok cieszył się coraz większym powodzeniem i odbył się w przyszłym roku."
W tym czasie, uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali wieczornego koncertu laureatów konkursu. Przesłuchania konkursowe w dwóch grupach wiekowych: do 16 r.ż. i od 16 - 30 r.ż. odbyły się 8 lipca w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu.
Jury konkursowe, któremu przewodniczył prof. Bernard Hebb z Niemiec, wyłoniło laureatów w drodze przesłuchań obu grup. W grupie I przyznano I,II i III miejsce, natomiast w grupie II przyznano I i II miejsce.
Oficjalne wyniki konkursowe podano na uroczystym zakończeniu Festiwalu.
Gala festiwalowa odbyła się w Kościele p.w. Św. Stanisława i Św. Mikołaja biskupa. W zakończeniu gitarowych zmagań uwieńczonych nagrodami dla zdobywców pierwszych trzech miejsc wzięli udział: Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Ksiądz Archiprezbiter Jarosławski Andrzej Surowiec, Ksiądz Paweł Konieczny - Wicedyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, Joanna Mordarska - Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, przedstawiciele mediów, w tym: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów S.A. oraz prasy. Licznie przybyli melomani muzyki gitarowej.
Jolanta Ziemska poprowadziła galę i przekazała oficjalne wyniki konkursu.
W Grupie I
I miejsce : Marcin Kuźniar - zdobywca nagród w trzech kategoriach.
- Nagroda za udział konkursie: gitara akustyczna
Ponadto: akcesoria muzyczne SAVAREZ, INTERTON: struny, metronom/kamerton elektroniczny, album Jarosław i okolice, tomiki poezji p. Lenkowskiej
- Nagroda dla najlepszego wykonawcy: wycieczka tygodniowa do Bremen (Niemcy)
- Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Rogerio Dentello: płyty Rogerio Dentello
II miejsce: Bianka Szalaty
- Nagroda za udział w konkursie: akcesoria muzyczne SAVAREZ, INTERTON: struny, metronom/kamerton elektroniczny, album Jarosław i okolice, tomiki poezji p. Lenkowskiej
III miejsce: Joanna Biaduń
- Nagroda za udział w konkursie: akcesoria muzyczne SAVAREZ, INTERTON: struny, metronom/kamerton elektroniczny, album Jarosław i okolice, tomiki poezji p. Lenkowskiej
W Grupie II
I miejsce: Grzegorz Krawiec
- Nagroda za udział w konkursie: gitara klasyczna
Ponadto: akcesoria muzyczne SAVAREZ, INTERTON: struny, metronom/kamerton elektroniczny, album Jarosław i okolice, tomiki poezji p. Lenkowskiej
II miejsce: Michał Bąk
- Nagroda za udział w konkursie: akcesoria muzyczne SAVAREZ, INTERTON: struny, metronom/kamerton elektroniczny, album Jarosław i okolice, tomiki poezji p. Lenkowskiej
Trzeciego miejsca w drugiej grupie wiekowej komisja nie przyznała.
Laureatem nagrody Grand Prix w wysokości 5 000 zł, która została ufundowana przez Burmistrza Miasta Jarosławia został Andrzej Olewiński. Młody gitarzysta otrzymał również zaproszenie do wykonania recitalu na następnej edycji festiwalu gitarowego i recitalu na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Grotnikach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego dyplomy okolicznościowe oraz upominki: albumy „Jarosław i okolice", koszulki z panoramą Starówki jarosławskiej, długopisy z herbem miasta oraz foldery promocyjne Jarosławia.
Burmistrz pogratulował laureatom, życzył dalszych sukcesów i zaprosił uczestników do udziału w kolejnej edycji festiwalu i konkursu „GUITAR TEMPTATION".
Maciej Ziemski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wielkiego wydarzenia kulturalnego.
W trakcie festiwalu artyści i uczestnicy mogli oglądać trzy wystawy, które mieściły się w holu Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej :
- wystawę prezentującą walory zabytkowe Jarosławia, a w szczególności jego architekturę,
- wystawę festiwalową stanowiącą przegląd cyklu wydarzeń kulturalnych w ramach I Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego „GUITAR TEMPTATION" im. Rogerio Dentello.
- wystawę sprzętu muzycznego firmy INTERTON.
Warto przypomnieć, że głównym Organizatorem Festiwalu i Konkursu był Burmistrz Miasta Jarosławia
Organizatorami artystyczni: Jolanta i Maciej Ziemscy
Współorganizatorami Festiwalu:
Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, Parafia p.w. Chrystusa Króla, Katolickie Centrum Kultury.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Pełna realizacja tego wydarzenia kulturalnego możliwa była dzięki pomocy ze strony Sponsorów:
PKN ORLEN - Złotego Sponsora Festiwalu i Konkursu Gitarowego
Firmy INTERTON,
Firmy SAVAREZ,
Państwa Ewy i Witolda Janik,
poetki Krystyny Lenkowskiej,
Zakładu Przetwórstwa Mięsnego SZAREK,
SAN Pajda,
Patronat medialny nad wydarzeniem kulturalnym objęli:
Polskie Radio Rzeszów S.A.,
Telewizja Miejska Rzeszów,
Życie Podkarpackie,
Nowiny,
Twoja Muza,
Top Guitar
Wszystkim serdecznie dziękujemy.