Bezpłatną mammografię wykonają tu panie w wieku 50 - 69 lat, natomiast cytologię w wieku 25-59 lat.
Podstawowym warunkiem przeprowadzenia badania będzie zarejestrowanie się pod numerem infolinii:
0801 08 09 10
Badania odbędą się w specjalnie przygotowanym CYTOMAMMOBUSIE, wyposażonym w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, posiadającym pracownię mammograficzną, gabinet ginekologiczny, gabinet USG oraz poczekalnię i przebieralnię. CYTOMAMMOBUS jest klimatyzowany, co zapewnia kobietom komfort w trakcie badań.
"Takie badania panie mogą wykonywać przez cały rok w przychodniach na terenie miasta, to niewiarygodne, ale są jeszcze takie kobiety, które nigdy nie poddały się badaniu piersi, czy cytologii. Naszym zadaniem jest szerzenie profilaktyki raka szyjki macicy i piersi wśród kobiet na Podkarpaciu, a w powiecie jarosławskim jest jeszcze dużo do zrobienia - komentuje dyrektor Fundacji SOS Życie Łucja Bielec.
W przypadku wykrycia choroby nowotworowej u kobiety Fundacja SOS Życie sprawuje dodatkową opiekę i wsparcie psychologiczne, konsultacyjne w procesie leczenia.
W Jarosławiu mammobus fundacji SOS Życie był w 2006 roku, przeprowadzono wówczas badanie cytologiczne u 124 kobiet i w 58 przypadkach wykryto zmiany łagodne, tzn. takie, które należy leczyć, bo mogą prowadzić do raka szyjki macicy. Ogólnie w powiecie wśród 1156 badań cytologicznych, wykryto 758 zmian łagodnych oraz 1 rak szyjki macicy.
Przy badaniu mammograficznym u 710 pań stwierdzono 7 zmian łagodnych oraz 1 nowotwór raka piersi. A statystyka w całym powiecie wyniosła: 1673 przeprowadzonych mammografii, w tym 76 zmian łagodnych oraz 6 raków piersi.
Fundacja SOS Życie obejmuje opieką psychologiczną i terapetyczną kobiety dotknięte nowotworem. W ramach działalności kieruje taką osobę na bezpłatną specjalistyczną rehabilitacje psychiczną metodą Simontona na okres 5 dni w celu poprawy samopoczucia w walce o swoje zdrowie.
Przypominamy: akcja ma na celu poprawę świadomości jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy i piersi. Przez cały rok w przychodniach na terenie miasta wykonywane są także badania cytologiczne i mammograficzne, pobyt mammobusa jeden miesiąc w roku nie wyczerpuje problemu, zachęcamy do troski o własne zdrowie i jeśli nie chcą Panie skorzystać z badań w mammobusie, proszę kierować się do lekarzy specjalistów.