Przez 3 godziny trwały obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Jarosławia 1 sierpnia 2005 r. Uczestniczyło w nich 17. radnych, a także Wicestarosta Janusz Kołakowski, przedstawiciele Rad Dzielnic, Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Tadeusz Lewko, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Krzysztof Sopel, Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb, Skarbnik Barbara Maziarka, naczelnicy Wydziałów Urzędu Miasta oraz dziennikarze.
Jednomyślnie radni przyjęli dwie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta na 2005 r. Dzięki mniejszym wydatkom na obsługę długu publicznego zdecydowano o remoncie ul. Słonecznej i utwardzeniu odcinka drogi gruntowej wzdłuż muru klasztornego SS. Niepokalanek, a także o remoncie kanalizacji deszczowej przy ul. Boczna Pełkińskiej i Anny Jenke oraz o wykonaniu oświetlenia przy ul. Anny Jenke. Pozostałe środki przeznaczone zostały na współudział gminy w organizacji IV Festiwalu Kultury Japońskiej oraz na wykonanie tablicy upamiętniającej 25-lecie powstania NSZZ "Solidarność". W drugiej uchwale, wcześniej zapisana kwota 24 tys. zł przeznaczona na remont sprzętu zabaw w ogródku przy Miejskim Przedszkolu Nr 4 będzie wydatkowana na zakup sprzętu do zabaw w tym ogródku.
Po długiej dyskusji i wprowadzeniu poprawki dotyczącej zobowiązania Burmistrza Miasta do opracowania regulaminu poboru kruszywa, jednomyślnie przyjęta została uchwała w sprawie wyznaczenia miejsca poboru kruszywa w granicach powszechnego korzystania z powierzchniowych wód publicznych. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje do 31 października 2005 r.
Większością głosów (10 za oddaleniem, 6 przeciw) oddalono projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań wykraczających poza rok budżetowy 2005 związanych z inwestycją "Budowa grobowca, ołtarza i zadaszenia na cmentarzu przy ul. Krakowskiej". Radni nie przyjęli kolejnego projektu uchwały (za - 6, przeciw - 7, wstrz. - 4) w sprawie zaciągnięcia zobowiązań wykraczających poza rok budżetowy 2005 związanych z inwestycją "Przebudowa jezdni i chodników ul. Grodzkiej na odcinku od ul. Lubelskiej do pl. Św. Michała".
Podczas sesji Tadeusz Lewko Dyrektor MZK zapoznał radnych z analizą finansową przedsiębiorstwa za I półrocze br. Straty w MZK w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zwiększyły się o ok. 102 tys. zł. Wynikają one ze zmniejszenia sprzedaży biletów, zwiększenia kosztów zużycia paliwa oraz kosztów opon, energii, gazu i PFRON. Zaproponował rozważenie możliwości wzrostu cen biletów MZK o 10 groszy. Temat będzie omawiany przez poszczególne Komisje Rady Miasta.