Strona główna » Nasze wydawnictwa » sierpień-wrzesień, nr 8-9 (178-179) / 2007 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (178-179) / 2007

XV Festiwal Muzyki Dawnej pn. „Pieśń Naszych Korzeni
W dniach 19-26 sierpnia 2007 r. w Jarosławiu odbył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni". Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Andrzej Wyczawski. Wydarzenie kulturalne z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród melomanów z całego świata. W tegorocznym festiwalu, którego dyrektorem artystycznym był Maciej Kaziński wystąpili: Schola Teatru Węgajty z Polski, Chakad z Iranu (klasyczna muzyka perska), Graindelavoix z Belgii, Cristiano Contadin z Włoch (kompozycje XVI-XVIII w. na violę da gamba), Kocudza - Theatrum Vitae et Mortis z Polski (lubelskie pieśni tradycyjne o życiu, śmierci i przemijaniu), Zurgo z Węgier (muzyka i tańce Csango), Per-Sonat z Niemiec (średniowieczna liryka religijna), Andrea Navratil i Laszko Demeter z Mołdawii (pieśni węgierskie).

Należy dodać, że wszystkie koncerty były relacjonowane przez Programu 2 Polskiego Radia . Ostatniego dnia festiwalowego, w bazylice MB Bolesnej słuchacze mogli podziwiać wielkie dzieło muzyczne pn. „Pasja Gdańska 1754" kompozycji Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Chóru i Orkiestry Festiwalowej pod kierunkiem Roberta Hugo. Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia podsumował XV Festiwal Muzyki Dawnej oraz podziękował za uczestnictwo w tym wielkim wydarzeniu kulturalnym.

Koncerty odbywały się późnymi wieczorami przy blasku świec w obiektach sakralnych o wyśmienitej akustyce. Jedno z wielu magicznych wydarzeń odbyło się o północy w Wielkiej Izbie kamienicy Rynek 6. Po raz pierwszy w historii jarosławskich festiwali mogliśmy obejrzeć widowisko muzyczne na jarosławskim Rynku. Bohaterem tego wieczoru był zespół Zurgo z Węgier. Artyści przedstawili tańce i pieśni Csango.

Po koncertach odbywały się biesiady festiwalowe, podczas których artyści wymieniali swoje doświadczenia z zakresu wiedzy dotyczącej muzyki dawnej i udzielali instruktażu tańców.

Festiwal został zakończony Mszą św. Gregoriańską pod przewodnictwem opata tynieckiego o. Bernarda Sawickiego OSB, w bazylice MB Bolesnej.

Wśród imprez towarzyszących należy wymienić wystawę fotograficzną pn. „Życie Festiwalu Muzyki Dawnej w obiektywie", która została wyeksponowana na chodniku przed głównym wejściem do kamienicy Rynek 6. Autorami zdjęć są młodzi fotografowie zrzeszeni w Kole Młodego Fotografa: Ola i Arek Jachimscy, którzy wykonywali zdjęcia pod czujnym okiem koordynatora Krzysztofa Peszko. Ponadto, zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach: chorału, chóru festiwalowego oraz tańców siedmiogrodzkich. Natomiast w czwartek w Wielkiej Izbie odbył się wykład Tadeusza Kmiecika - lutnika z Łańcuta poświęcony historii i budowie skrzypiec.

Melomani muzyki dawnej żyją wspomnieniami festiwalowymi, które stymulują do dalszego aktywnego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu w przyszłych latach.

Anita Banaś
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31