Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinnie przeżywanym świętem w roku. Posiada najbogatszą szatę obrzędową. Do najpiękniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia należą: choinka, opłatek, siano i żłóbek. Symbolem, który głęboko zapisał się w ludzkiej świadomości jest żłóbek zwany popularnie szopką. Pierwszy żłóbek znajdował się w Betlejem. Kolejne ślady jego obecności prowadzą do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, gdzie od VII w. otaczano szczególną czcią drewniany żłóbek. Zwyczaj ustawiania żłóbka w kościołach wiąże się z osobą św. Franciszka z Asyżu, który w noc Bożego Narodzenia w 1233 r. polecił swoim braciom zbudować żłób oraz przyprowadzić woła i osła. Od tego czasu najpierw w Italii, a później w całej Europie upowszechnił się zwyczaj ustawiania w kościołach żłóbka i figurek przedstawiających Boże Narodzenie. Z biegiem czasu zaczęto przy kościelnych szopkach urządzać różnorakie sceny ruchowe, ukazujące jeszcze bardziej realnie w słowie i geście to, co wydarzyło się w Betlejem. Te widowiska zaczęto nazywać jasełkami (wyraz jasełka jest zdrobnieniem słowa "jasło"- złób). Upodobanie do jasełek wzmogło się, gdy przy żłóbku zaczęto śpiewać pieśni nazywane rotułami, później pastorałkami, a dziś kolędami.
Dopiero w XIX w. zwyczaj ustawiania szopek upowszechnił się w rodzinach. Nie tylko dzieci, ale również dorośli, podobnie jak pasterze lubią przychodzić z pokłonem do Bożej Dzieciny. Przychodzą do szopek, które coraz częściej urządzane są nie tylko w kościołach, ale również w innych miejscach, Niektóre z nich są bardzo piękne, a ich pomysłodawcy i wykonawcy wkładają w ich urządzenie dużo pracy, zdolności i serca.
Mając na uwadze kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jarosławiu panie mgr Beata Bąk i mgr Jolanta Kostur zorganizowały szkolny konkurs pt. "Najpiękniejsza szopka". Do konkursu przystąpili uczniowie klas III. Wykonano 18 szopek. Wystawę szopek wykonanych przez ucznów z "dziesiątki" można było oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Duże zainteresowanie i uznanie wzbudziły dwie szopki. Pierwsza wykonana z kamienia przez ucznia Macieja Sieńko i jego tatę Piotra. Druga wykonana z drewnianych elementów przez uczniów: Patryka Kruka, Dawida Kozieja, Michała Wiprzyckiego.