Pod takim hasłem w dniach 7.05.-13.05.2007 r. odbywał się "Tydzień Bibliotek" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Fredry w Jarosławiu w ramach ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta, a medialny - Biuletyn Informacyjny Miasta Jarosławia.
Program obchodów obejmował Dzień Otwarty, Dzień Bibliotekarza, Dzień Konkursów, Głośne Czytanie oraz Dyskusyjny Klub Książki. W Dniu Otwartym biblioteka ogłosiła tydzień amnestii dla czytelników, którzy nie oddali książek w terminie. W Czytelni Głównej odbywały się lekcje dla uczniów szkół gimnazjalnych. Omawiano m.in. katalogi czytelni, księgozbiór biblioteki oraz sposoby wykorzystania biblioteki jako nowoczesnego centrum informacji. Zorganizowano również lekcje przysposobienia bibliotecznego dla najmłodszych czytelników w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 2. Było oczywiście uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Z okazji Dnia Bibliotekarza zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn złożył pracownikom podziękowania za upowszechnianie wiedzy i wspomaganie rozwoju edukacji. Odbyło się 5 konkursów, w których wzięło udział 326 uczniów. Były to konkursy plastyczne, pięknego czytania, a także - zorganizowany po raz pierwszy przez bibliotekę - konkurs internetowy "Książka, którą warto przeczytać" na recenzję przeczytanej książki.
10 maja br. na Sali Narad UM Jarosławia burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się zdyrektor MBP Elżbietą Tkacz, bibliotekarzami, nauczycielami i dziećmi ze szkół podstawowych w ramach akcji "Głośnego Czytania". Powiedział m.in. "Książka zawsze była czymś ważnym. Od szkoły podstawowej zachęcano nas do czytania. W II klasie szkoły podstawowej przeczytałem samodzielnie książkę autorstwa Hanny Ożogowskiej pt.: ', która przedstawia perypetie dzieci. Dziś chcę Was zachęcić do czytania książek, bo one potrafią przekazać nam piękną wiedzę, przedstawić naszej wyobraźni wspaniałe kraje i zrelacjonować wiele wypraw". Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs pn: "Lubimy Dzieci z Bullerbyn". Spośród 9 drużyn reprezentujących 7 szkół podstawowych I miejsce przyznano drużynie SP nr 4 w Jarosławiu, II miejsce przyznano drużynie klasy III a z SP nr 5 w Jarosławiu, III miejsce przyznano ex aequo drużynie SP w Surochowie, drużynie z klasy III b SP nr 5 w Jarosławiu oraz drużynie zgrupy Janny SP nr 6 w Jarosławiu. Wyróżnione zostały jarosławskie drużyny ze SP nr 9 i SP nr 11. Nagrody pocieszenia przyznano: drużynie z grupy Bosse SP nr 6 w Jarosławiu i drużynie SP nr 7 w Jarosławiu. Na zakończenie akcji burmistrz Andrzej Wyczawski przeczytał dzieciom spory fragment książki Hanny Ożogowskiej pt.: "Złota kula".
"Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Głośnego Czytania", ogłoszonej przez Fundację ABC XXI, w ramach której odbyło się wiele spotkań. Głośne Czytanie było okazją do zapoznania dzieci z fragmentami najwybitniejszych utworów literatury dziecięcej, atakże do zwiedzenia biblioteki. W okresie obchodów Tygodnia Bibliotek Oddział dla Dzieci odwiedziło 16 grup szkolnych" - wyjaśnia dyr. MBP Elżbieta Tkacz. Odbył się też konkurs "Pięknego czytania" oceniany przez komisję, która przyznała nagrody i wyróżnienia. Również w Filii nr 2 zorganizowano Głośne Czytanie dla najmłodszych czytelników.
Kolejny konkurs obejmował prace plastyczne. Jego tytuł to "Moja ulubiona bajka". Wzięły w nim udział dzieci z jarosławskich przedszkoli. Wpłynęło 51 prac plastycznych, które zaprezntowano na wystawie. Natomiast dla uczniów gimnazjów oraz starszych klas szkół podstawowych MBP z Klubem Garnizonowym zorganizowała inny konkurs plastyczny pod wymownym hasłem "Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli". Tym razem wpłynęło ponad 200 prac plastycznych z miasta konkursu i otwarcie wystawy odbyło się 9 majabr. w Klubie Garnizonowym. Z tej okazji teatrzyk "Wiercipiętki" ze SP nr 6 pod kier. Danuty Młynarskiej-Kroczek przygotował program artystyczny "Przeciw przemocy".
W Tygodniu Bibliotek w Filii nr 4 MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który skupia stałych czytelników biblioteki. DKK to okazja do miłych spotkań w zaciszu biblioteki, pożytecznego spędzenia wolnego czasu, rozwijania zainteresowań czytelniczych. Na majowym spotkaniu omawiana była powieść Andrzeja Stasiuka "Jadąc do Babadag". Jak zwykle dyskutowano na temat nowości czytelniczych i tego, co zdaniem uczestników warto przeczytać.
Odbyły się trzy spotkania z ciekawymi ludźmi. Pisarka Elżbieta Wojnarowska zaprezentowała swoją najnowszą książkę pt. "Okularnica". Powieść ta porusza problemy moralne współczesnych czternastolatków, dlatego też na spotkanie zaproszenie zostali jarosławscy gimnazjaliści. Najmłodsi natomiast spotkali się w Filii Nr 2 z poetką Anną Gajdą. Własne wiersze poetka przeplatała wspomnieniami z dzieciństwa, a także przygodami z książką. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w sali narad UM 15 maja 2007 r. zorganizowano spotkanie autorskie pod tajemniczym tytułem "Magiczna podróż historyczno-literacka od A do Z". Gośćmi byli Zbigniew Święch - pisarz, dziennikarz, historyk, publicysta, a także znakomity menadżer kultury (na zdj. podczas składania autografów) oraz znany już w Jarosławiu Andrzej Grabowski - poeta, prozaik, publicysta i autor książek dla dzieci. Burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował dyrektorce Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbiecie Tkacz za aktywność i pomysły ciekawych spotkań. "Jestem przekonany, że każdy usłyszy coś interesującego, a może nawet zostanie zainspirowanych do nowych pasji w swoim życiu. Uwierzcie: historia może być ciekawa, a spotkanie z książką - pouczające i zabawne" - przekonywał burmistrz Wyczawski. Zbigniew Święch opowiadał oswoich doświadczeniach jako reportera historii. Twierdził, że Jarosław jest miastem niezwykłym. Zachęcał, by "wykorzystywać historię miasta do pisania dziejów z pewnym elementem irracjonalnym, który sprawia, że podczas lektury takiej książki czytelnik jest przekonany, że ma do czynienia zlegendą, a nawet mitem dotyczącym tych miejsc". Opowiadał o grobach monarchów na Wawelu i osobistym odkryciu drugiej po Faraonie, największej klątwy świata. Zbigniew Święch nosi miano "wolnego pisarza podróży i magistra niezależnego". Natomiast Andrzej Grabowski inspirował do rozwijania wyobraźni: "Magiczna podróż zaczyna się wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że przyszliśmy na ten Boży świat, żeby zostawić jakiś ślad po sobie". Jego pierwsze spotkanie zbiblioteką w wieku 5 lat było tak istotne, że pamięta je do dziś.
Wszystkie te wydarzenia były na bieżąco publikowane na stronach internetowych biblioteki i Urzędu Miasta.