Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 4 (101) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 4 (101) / 2001

Strona 15
Poetycka Rodzina Jana Pawła II


"(...) Pan Bóg uderza
w ogromny dzwon,
dla słowiańskiego oto Papieża
otwarty tron"
J. Słowacki
Podczas ostatniej wizyty Papieża w Kraju, powstała Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. Obecnie należy do niej około 150 szkół. W naszym regionie imię Ojca Świętego przybrały między innymi szkoły w Oleszycach, Świebodnej, Łukawcu, Jaworniku Polskim i Orzechowcach. W bieżącym roku należące do Rodziny szkoły ogłosiły I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski "Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II".
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów noszących imię Jana Pawła II w następujących kategoriach wiekowych: klasy I-III (I kategoria), klasy IV-Vl (II kategoria), gimnazja (III kategoria). Eliminacje szkolne odbyły się w marcu. Półfinały zaś zorganizowano w kwietniu w sześciu wybranych szkołach. Finał konkursu - w maju w Toruniu. Do finału kwalifikuje się po 2 recytatorów z każdej kategorii wiekowej spośród uczestników półfinałów.
W naszym regionie półfinał konkursu miał miejsce 25 IV w Piwodzie (gm. Wiązownica), gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział 25 uczniów z województw: podkarpackiego, lubelskiego i nowosądeckiego. Rozpoczęcie szlachetnych zmagań w przybliżaniu poetyckiego przesłania Papieża i o Papieżu rozpoczęła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Skrabut.
Uczestników półfinału oceniała komisja konkursowa w składzie: Teresa Piątek (przewodnicząca, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu), Zofia Kolasa (instruktor MOK) oraz Alicja Kurka (wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie).
Komisja wyłoniła najlepszych recytatorów w poszczególnych kategoriach. W kategorii pierwszej były to: Ewelina Chomina z SP w Orzechowcach oraz Joanna Piłach z SP w Piwodzie. W drugiej kategorii: Katarzyna Baran z SP w Kraczkowej oraz Martyna Dziopak z SP Nr 12 w Stalowej Woli. W trzeciej kategorii zwyciężyły: Małgorzata Nowak z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz Angelina Wójsik z gimnazjum w Kabowej k/Nowego Sącza.
Poza tym komisja przyznała 3-cie miejsca: w kategorii drugiej - Dorocie Ryzner z SP w Piwodzie oraz w kategorii trzeciej Katarzynie Szumierz z gimnazjum w Zarzeczu i Karolowi Krawcowi z gimnazjum w Nowej Sarzynie (równorzędnie).
Posumowując poetycki półfinał, komisja stwierdziła, że założone cele konkursu zostały w pełni zrealizowane. Poziom prezentacji wierszy oceniła jako wyrównany. Komisja podkreśliła również znaczenie wielkiego zaangażowania nauczycieli ze szkół biorących udział w konkursie. W tym przypadku na szczególne wyrazy uznania zasłużyli organizatorzy półfinału: Michał Skrzypek (dyrektor SP w Piwodzie) i Dorota Bednarz (dyrektor miejscowego gimnazjum). Odrębne podziękowanie należy złożyć darczyńcom: Bankowi Spółdzielczemu i Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu "GOLBALUX" z Wiązownicy oraz Zakładom Mięsnym S.A. w Jarosławiu.
Przewodnicząca komisji Teresa Piątek zapytana o osobistą refleksję odnośnie uczestników konkursowego półfinału powiedziała: "Dzieci po prostu modliły się słowami wierszy. Szczerze i prawdziwie, tak jak tylko dzieci potrafią. Oczarowały nie tylko swoich rówieśników, ale i nas dorosłych. A może nawet aniołki w Niebie. Myślę, że zawiązaliśmy wspólnie Poetycką Rodzinę Jana Pawła II !".
Nie na darmo Słowacki wieszczył,że "Papież Słowiański ludowy brat (...) Boga pokaże w twórczości świata jasno jak w dzień".
Andrzej Zgryźniak




Poeci i Pisarze Dzieciom


Kolejne nazwiska poetów i pisarzy zaczynające się na litery N, O, P doczekały się popularyzacji dzięki konkursowi recytatorskiemu, literackiemu i plastycznemu. 23 kwietnia 2001 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe, w których wystąpiło 46 recytatorów i przedstawiono 4 inscenizacje.
Jury w składzie: Teresa Piątek (Dyrektor MOK, Barbara Płocica (Centrum Kulturalne w Przemyślu), Zofia Kolasa (MOK) i Andrzej Zgryźniak (MOK) w kategorii I najlepiej oceniła: Annę Marszczewską (SP Ryszkowa Wola MOK Jarosław), Bartłomieja Ochyrę (SP 6 Jarosław), Anetę Skupień (SP 6 Jarosław), Natalię Pietrynę (SP 6 Jarosław), Wojciecha Zeńko (SP 4 Jarosław).
W kategorii drugiej najlepsze recytacje wykonały: Katarzyna Wysocka i Karolina Kurysz (SP SS. Niepokalanek), Regina Krewzel (ZS w Pawłosiowie) oraz Anna Torbiczuk (SP 11 - MOK).
Najlepsze inscenizacje wystawili: Zespół Szkół w Pawłosiowie ("Kozucha kłamczucha") oraz Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jarosławiu ("O małpie, która chciała być sprawiedliwym sędzią"). Ponadto wyróżniono: Michała Bruda, Agnieszkę Zeńko, Marzenę Ochyrę, Kamilę Torbiczuk, Annę Kroczek, Małgorzatę Marczewską, Łukasza Krubę, Joannę Wajdę, Annę Chrzan, Kingę Zalot, Magdalenę Wieliczko, Marcina Mazura, Barbarę Bazak, Marzenę Guzowską, Joannę Kordas i Michała Krucana.
Komisja do eliminacji rejonowych zakwalifikowała prace plastyczne następujących autorów: Małgorzaty Motyka, Huberta Mielniczka, Pauli Gil i Marzeny Malawskiej z Zespołu Szkół w Tyniowicach, Andrzeja Kłosa (7 lat), Katarzyny Pagacz (7 lat), Karoliny Nycz 7 lat), Kamila Romanowa (8 lat), Michała Prymona (7 lat) ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Jarosławiu.
Zofia Kolasa
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31