Ogólnopolska kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" prowadzona jest od pięciu lat; Jarosław po raz pierwszy włączył się do niej i głównym koordynatorem akcji z ramienia UM była pani Grażyna Łuksik.
W roku 2006 aż 891 samorządów włączyło się do promocji trzeźwego stylu życia wśród młodzieży.
Szeroko zakrojona akcja pod patronatem Ministra Sportu oraz Ministra Edukacji Narodowej prowadzona jest przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu; opiera się na prowadzeniu szeregu inicjatyw, tj. konkursów plastycznych, spotkań, happeningów w szkołach i środowiskach młodzieży mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia.
W roku bieżącym odbyły się trzy konkursy indywidualne: "Więcej wiem. Dobrze wybieram", "Słucham Mistrzów. Dobrze wybieram", "Napisz do Mistrza" oraz konkurs zespołowy "Zawsze masz wybór, czyli 7 naprawdę dobrych pomysłów" skierowane do uczniów. Dodatkowo szereg gmin zaproponowało własne podejście do promocji trzeźwego stylu życia.
W naszym mieście w ramach obchodów Parady Schumana odbył sie happening na Rynku, podczas którego młodzi ludzie w symboliczny sposób uwalniali skrępowanego uzależnieniami człowieka.
Uroczyste podsumowanie kampanii na szczeblu gminnym oraz wręczenie wyróżnień i nagród miało miejsce 6 października br. w sali narad UM. Burmistrz Miasta IV kadencji samorządu Janusz Dąbrowski w obecności posłów na Sejm RP: Julii Pitery, Tomasza Kuleszy, dr Teresy Adamczyk - zastępcy przewodniczącego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (na zdjęciu obok), nauczycieli jarosławskich szkół, w tym Teresy Krasnowskiej - koordynatora akcji przekazał nagrody i złożył gratulacje uczestnikom.
Do biura konkursu wpłynęły tysiące prac, w tym także te wykonane przez uczniów jarosławskich szkół. Wśród laureatów znaleźli się: Aleksandra Ziemba, Kamila Darowska, Krzysztof Kawulka, Monika Pyda, Karolina Krasicka, Jakub Hajduk, Agnieszka Zając, Martyna Guty, Marcin Mrozowicz, Natalia Olszak, Jowita Szyngiera.
W konkursie zespołowym laureatami zostały: klasa IV D ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego, klasa II A z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Książąt Czartoryskich, klasa I A z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Książąt Czartoryskich, klasa IV D ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego.
Nagrodami były: gry i słuchowiska profilaktyczne, książki "Słucham Mistrzów" przygotowane z myślą o założeniach akcji i walorach edukacyjnych. Żadna z pozycji nie jest dostępna na rynku, trafiają one tylko do dzieci biorących udział w kampanii "ZTU". Nagrody te mogą stanowić element kolejnych działań profilaktycznych.