29 kwietnia 2008 r. XVIII-wieczny Dwór w Boratynie po raz kolejny był miejscem spotkania w literaturą, poezją i muzyką.
Nazwisko ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego znane jest głównie dzięki wydanej w 2007 r. książce „Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej". Środowisko osób niepełnosprawnych doskonale zna jego zaangażowanie w duszpasterstwo „Wiara i Światło" i w Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach, której był współzałożycielem.
Mało kto jednak wie, że ks. Tadeusz pisze wiersze. Uczestnicy zorganizowane- Z ŻYCIA MIASTA go przez Stowarzyszenie „Grupa Poetycka" Salonu Literackiego usłyszeli poezję z tomu „Wiersze" (wydanego w 2006 r.), w interpretacji Beaty Zarembianki. Znana jarosławskiej publiczności aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przedstawiła także obszerne fragmenty nowej książki ks. Isakowicza-Zaleskiego „Moje życie nielegalne". Dlaczego taki tytuł? Są w moim życiu chwile w pewnym sensie nielegalne: moja działalność opozycyjna nie była dobrze postrzegana, potem byłem kapelanem Solidarności, zostałem kilka razy dotkliwie pobity, a później różnie byłem traktowany w związku z książką dotyczącą działalności księży w okresie komunizmu - tłumaczył ks. Isakowicz-Zaleski. Akta, które otrzymał z IPN-u miały ponad 1000 stron. Ewangeliści opisując różne sytuacje z początków Kościoła nie pomijali tych niepochlebnych zachowań, chociaż mogli to zrobić i nikt by tego nie udowodnił. Ja także jako kapłan mam żyć w prawdzie - mówił gość Salonu Literackiego. Nawiązał do czytań liturgicznych Wielkiego Tygodnia, które ukazują zdradę Judasza, zaparcie się Piotra, czy załamanie w wierze Szymona. Ja nie pisałem o księżach, ale o funkcjonowaniu systemu. Żyliśmy przecież w trudnych czasach. Jestem przeciwny stawianiu grubej kreski. Te sprawy powinny być wyjaśnione- stwierdził ks. Tadeusz. Na pytanie o to, czy praca z niepełnosprawnymi nie jest ucieczką od rzeczywistości, odpowiedział: ci ludzi nie potrafią kłamać, udawać, oni żyją w prawdzie.
Zgodnie z tradycją Salonu nie mogło zabraknąć muzyki. Krótki koncert akordeonowy zagrał Maciej Strojny - uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, natomiast repertuar gitarowy wykonała Aleksandra Durbajło z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu.
Patronat nad XIII Salonem Literackim objęli: Burmistrz Miasta Jarosławia i Starosta Jarosławski. Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn dziękując za spotkanie odczytał adress wystosowany przez burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu: Składam wyrazy uznania dla Księdza za wrażliwość okazywaną ludziom potrzebującym i niepełnosprawnym, za zaangażowanie w działalność antykomunistyczną i solidarnościową, a także za służbę wobec wiernych dwóch obrządków: rzymsko- -katolickiego i ormiańsko-katolickiego.