Strona główna » Nasze wydawnictwa » Kwiecień-Maj, nr 4-5 (186-187) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Kwiecień-Maj, nr 4-5 (186-187) / 2008

Prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta Jarosławia
Konsultacje związane z opracowaniem nowej Strategii Rozwoju Miasta | Fot. Zofia Krzanowska
Konsultacje związane z opracowaniem nowej Strategii Rozwoju Miasta
Fot. Zofia Krzanowska

Jedno z ważniejszych spotkań odbyło się w środę 12 marca 2008 r. w sali narad Urzędu Miasta, w którym uczestniczyli przedstawiciele zakładów pracy, stowarzyszeń i organizacji działających w Jarosławiu, a także samorządowcy z miasta i powiatu.

Debatę społeczną prowadziły przedstawicielki Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.: Anna Mikołajczyk i Jolanta Wiśniowska.

Na wstępie zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn omówił zadania zapisane w pierwszej Strategii na lata 200-2010, które zostały zrealizowane do chwili obecnej. Do tych zadań zaliczył: uzbrojenie wraz z drogami os. Sterańczaka, uzbrojenie dzielnicy Misztale, budowę kolektora ogólnospławnego W, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków, rozbudowę Zakładu Uzdatniania Wody, budowę krytej pływalni, budownictwo socjalne i komunale przy ul. Wróblewskiego i ul. Krakowskiej, wybudowanie trzech budynków w ramach Jarosławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także budowę sali gimnastycznej w Publicznym Gimnazjum Nr 1. Zwrócił też uwagę na rozpoczęte prace przy budowie kolejnej sali gimnastycznej przy PG 2 oraz na zaawansowanie prac przygotowawczych do realizacji obwodnicy, budowy cmentarza komunalnego przy ul. Szczytniańskiej i etapu 1-3 kanalizacji ulicy Dolnoleżajskiej. Warto dodać, że na inwestycje w ramach tzw. projektów twardych uzyskano w ciągu trzech ostatnich lat, a więc w latach 2005-2007 dotacje w kwocie 19 mln 229 tys. zł.

Wraz z zaproszeniami do udziału w debacie wysłano dwa rodzaje ankiet, w których należało odpowiedzieć na kilka ważnych tematów. Wśród zagadnień zawartych w pierwszej ankiecie dotyczącej uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych oddziałujących na funkcjonowanie miasta znalazły się zagadnienia społeczne, warunki bytowe, gospodarka i rolnictwo oraz infrastruktura techniczna. W drugiej ankiecie na temat potrzeb rozwojowych Jarosławia pojawiły się m.in. pytania o najważniejsze inwestycje, które należałoby zrealizować w naszym mieście, a także opinia na temat poszerzenia granic miasta.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. przygotowała raport o stanie społeczno-gospodarczym Jarosławia, a następnie w oparciu o wyniki ankiet część strategiczną. Projekt Strategii został umieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta i przez dwa tygodnie mieszkańcy mogli zgłaszać do niego kolejne uwagi i propozycje.
W dokumencie znajduje się zarówno ogólna charakterystyka miasta, jak i dane demograficzne, omówienie rynku pracy, informacje z zakresu kultury, oświaty, ochrony zdrowia i mieszkalnictwa, dane dotyczące gospodarki oraz infrastruktury technicznej.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31