Strona główna » Nasze wydawnictwa » Listopad, nr 11 (193) / 2008 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Listopad, nr 11 (193) / 2008

Serce w plecaku
Jedna z najbardziej znanych piosenek żołnierskich „Serce w plecaku” napisana przez Michała Zielińskiego ma już 75 lat. Z tej okazji, 7 listopada 2008 r. odbył się I Jarosławski Festiwal Pieśni i Piosenki Żołnierskiej im. Michała Zielińskiego.
Koncert finałowy zaszczycili: córka kompozytora Jadwiga Spiradek, dowódca Garnizonu Jarosław ppłk. Robert Matysek, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży Stanisław Kiełbowicz, naczelnik wydziału KTP UM Joanna Mordarska. Festiwal miał charakter konkursu, w którym udział wzięło 16 solistów oraz 8 zespołów wokalnych. Patronat honorowy nad imprezą objęło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jury w składzie: Jadwiga Nowosiad, Piotr Polański, Wiktor Marut w kat. gimnazjalistów przyznała pierwsze miejsce Oliwii Wysockiej, drugie Paulinie Fudali,trzecie Patrycji Płazie. Najlepszą solistką została Kinga Zalot. Dwa drugie miejsca komisja przyznała Aleksandrze Wdowiak i Justynie Wojtynie, zaś dwa trzecie miejsca Marcie Matusz i Gabrieli Kruk.
Pierwsze miejsce w kat. zespołów wyśpiewał Zespół Wokalny z ZSO im. Ks. Czartoryskich w Jarosławiu. Komisja nie przyznała drugiego miejsca, natomiast trzecie otrzymał duet: Justyna Szumigraj i Urszula Grabowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez MOK i książki od Burmistrza Miasta Jarosławia. Dowódca Garnizonu Jarosław nagrodził Oliwię Wysocką, Stanisław Kiełbowicz wręczył szablę najlepszemu zespołowi - z LO im. Książąt Czartoryskich. Patronem Jarosławskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Żołnierskiej jest Michał Zieliński, ur. 1905 roku w Jarosławiu. Służył w 3. Pułku Piechoty Legionów, stacjonującym w Jarosławiu. Wrócił do 3. pułku piechoty w Jarosławiu przyjmując funkcję zawodowego orkiestranta. Uczestniczył w koncertach organizowanych w Truskawcu i tam rozpoczęła się jego wielka przygoda z poezją i muzyką wojskową. Michał Zieliński zmarł w Jarosławiu 1972 r. Jest pochowany na starym cmentarzu. Dowodem pamięci o nim jest tablica na budynku Klubu Garnizonowego przy ul. Grunwaldzkiej, poświęcona autorowi piosenki „Serce w plecaku”, którą odsłonięto z inicjatywy Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza i żołnierzy garnizonu jarosławskiego.
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31