Strona główna » Nasze wydawnictwa » Listopad, nr 11 (193) / 2008 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Listopad, nr 11 (193) / 2008

Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej. Szkice do portretu miasta i jego właścicielki
Fot. Magdalena Rożek

Kolejna promocja, tym razem książki historyk Krystyny Kieferling pt. „Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej. Szkice do portretu miasta i jego właścicielki (1594-1635)” miała miejsce 6 listopada 2008 r. w UM Jarosławia.

 Spotkanie otworzył burmistrz Andrzej Wyczawski - powitał liczną publiczność i skierował wiele ciepłych słów pod adresem autorki: pani Krystyna jest renesansową postacią, zawsze gotowa dzielić się swoją wiedzą i dzięki temu, historia naszego miasta nie ginie, ale jest przez przekazywana i kultywowana - powiedział.
Krystyna Kieferling jest jarosławianką z wyboru. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim historię i muzeologię, w Jarosławiu znalazła się za przyczyną męża, wybitnego artysty, malarza w 1964 roku. Od 1974 r. do dziś jest pracownikiem Muzeum w Jarosławiu, gdzie pełniła też funkcję dyrektora w latach 1986-1990. Jest autorem wielu wystaw autorskich, na szczególną uwagę zasługuje jej działalność edukacyjna, wielokrotnie prowadziła szkolenia dla nauczycieli historii, przeprowadziła setki lekcji muzealnych, prowadziła z Zofią Bieńkowską turnieje wiedzy o Jarosławiu. Jest autorem licznych publikacji m.in. „Jarosławianie w Akademii Krakowskiej w latach 1500-1642”, „Pieczęcie i herby miasta Jarosławia”, „Plan miasta Jarosławia”, „Muzeum-Kamienica Orsettich”, „Władze miasta Jarosławia w latach 1550-1650”, „Zarys dziejów miasta i szkolnictwa Jarosławia”. Prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedział o autorce: wiek XXI jest wiekiem kobiet, pani Krystyna jest tego dowodem. Profesor podkreślił, iż prace naukowe zawarte w publikacji są na najwyższym poziomie, a pani Krystyna jest kontynuatorem badań naukowych wybitnych profesorów. Sama Krystyna Kieferling w niezwykle skromny i humorystyczny sposób opowiedziała o Annie Ostrogskiej oraz o Jarosławiu podczas jej rządów. Lata, w których właścicielką była Anna Ostrogska, należą niewątpliwie do najświetniejszych jeśli nie w całej historii Jarosławia, to na pewno w okresie staropolskim. Została wdową w wieku lat 28. Po śmierci męża samodzielnie zarządzała ogromnym majątkiem. Czyniła wielkie donacje na kościoły i klasztory. Miała wielkie poczucie sprawiedliwości, troszczyła się o wygląd estetyczny miasta. W swoim zarządzaniu miastem na co dzień stosowała się do zaleceń Krzysztofa Opalińskiego, który uważał, że jedno miasto dobrze zarządzane więcej przynosi korzyści niż „siła wiosek”. Ta troska o własne dobrze rozumiane interesy doprowadziła do tego, że miasto Anny Ostrogskiej stało się piękne i zadbane, a jego mieszkańcy bogatszymi - pisze w swojej książce Krystyna Kieferling.
Książka opisuje także zasady funkcjonowania władz miejskich, sposób wybierania burmistrza, ławników i wójta sądowego. Przedstawia życie gospodarcze i społeczne w ówczesnym okresie oraz warunki życia w mieście.

Magdalena Rożek
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30