W dniach 1 - 2 lipca 2006 r. Rynek w Jarosławiu rozbrzmiewał folklorem w ramach XIII Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych - Jarosław 2006.
Otwarcia dokonano już 30.06.br. w Galerii Przedmiotu wystawą retrospektywną "Jarosławskie Jarmarki Folklorystyczne w obiektywie", podczas której autorzy zdjęć: Krzysztof Peszko i Ryszard Michno prezentowali swój dorobek. Oglądających wystawę w klimat folkloru wprowadził zespół "Zemplinik" ze Słowacji. 1 lipca Jarmark otworzyła Teresa Piątek - Dyrektor MOK, konferansjerkę znakomicie poprowadziła Zofia Karwańska, a kustoszem Jarmarku był Andrzej Zgryźniak - starszy instruktor MOK. Pierwszy dzień Jarmarku zarezerwowano dla folkloru rodzimego i w jego ramach usłyszeliśmy występy: Kapeli Ludowej z Gniewczyny, Zespołów Pieśni i Tańca: "Gacoki", "Łańcut" i "Jarosław".
W drugim dniu Jarmarku na scenie królował folklor sąsiadów z zagranicy. Swój dorobek artystyczny zaprezentowały "Góralskie Nutki" z Polskiej Szkoły im. Ks. J. Tischnera w Użgorodzie - Ukraina, "Leszczyneczka" ze Starej Liszni - Ukraina, "Zemplinik" z Michaloviec - Słowacja, "Trnka" z Vyškova - Czechy oraz "Wianok" z Mohylewa - Białoruś.
Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb i Kustosz Jarmarku Andrzej Zgryźniak spotkali się w Sali Narad UM Jarosławia z zespołem "Góralskie Nutki" z Ukrainy. Rozmawiano o Jarmarku, wrażeniach i oczekiwaniach. Na zakończenie rozmów gościom zostały wręczone upominki. Podczas trwania występów na podcieniach jarosławskich odbywał się kiermasz sztuki i rękodzieła oraz kiermasz różności, na których oferowano ciekawe i niepowtarzalne eksponaty.
Zakończenia XIII Jarmarku dokonał Zastępca Burmistrza Jarosławia Tadeusz Pijanowski, który podziękował wszystkim zespołom oraz organizatorom.
Zwieńczeniem biesiadowania był występ zespołu "The Power Family", który niejednokrotnie wspólnie z publicznością wykonywał znane i lubiane utwory artystów polskich i zagranicznych.