Strona główna » Nasze wydawnictwa » Maj, nr 5 (199) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Maj, nr 5 (199) / 2009

„Tam, gdzie kończy się literatura, zaczyna się teatr…”
Fot. Małgorzata Wielgos
22 kwietnia 2009 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu miało miejsce spotkanie, poświęcone wybitnemu twórcy oraz więźniowi hitlerowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie - JÓZEFOWI SZAJNIE.
Prelekcję na temat jego życia i twórczości wygłosił Jerzy Fąfara - poeta, autor słuchowisk, wydawca - dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie.
Zmarły blisko 2 lata temu scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, miał wielu przyjaciół, z których żyjący dbają o to, by jak najwięcej odbiorców sztuki J. Szajny miało świadomość co było i mogło być jedyną „inspiracją” powstałych dzieł.
Jak mówił prelegent kluczem jest Auschwitz. Tamtymi przeżyciami Szajna ciągle żył, były motorem jego sztuki - przecierającej nowe tory w teatrze. Rewolucja polegała m.in. na nowatorskim podejściu do widza. Bez fizycznego włączania go w akcję, poprzez słowo, scenografię, szeroko pojęte pobudzanie wyobraźni - widz stawał się współtwórcą teatru.
Przybliżenie słuchaczom postaci Józefa Szajny było dla Jerzego Fąfary okazją do zaprezentowania swojej książki poświęconej artyście pt. „18 znaczy życie”. Nie jest to typowa biografia, ale kompilacja kilku gatunków literackich. Znajdziemy w niej elementy powieści, dramatu, fragmenty wywiadu, ale także rozpisanie scen jak w scenariuszu filmowym.
Punktem wyjścia opowieści o Szajnie nie jest moment jego fizycznych narodzin, ale zyskanie niejako „drugiego życia” po ogłoszeniu amnestii na więźniach Oświęcimia tego dnia, kiedy miał zostać rozstrzelany pod Ścianą Śmierci.
Podsumowując, Jerzy Fąfara podzielił się także informacją, że już niebawem w Rzeszowie (pas zieleni na ul. Krakowskiej) stanie kolejna rzeźba artysty. Po szczeblach 26-metrowej „Drabiny do nieba” pochylonej w kierunku miasta, będą się wspinać zniszczone buty.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział Jarosław, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego.
Małgorzata Wielgos
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30