Przypomnę, że wystawa rozpoczęła się 29 sierpnia 1908 r. i trwała do 29 września 1908 r., a zwiedziło ją ok. 50 tys. ludzi. O jej randze świadczy fakt, że w wystawie uczestniczyło 250 wystawców w dziedzinie przemysłowej i ok. 50 w dziedzinie rolniczej, którzy prezentowali swoje produkty w 29 pawilonach. Na uroczyste otwarcie przybyli przedstawiciele władz krajowych: namiestnik Galicji Michał Bobrzyński i marszałek Sejmu Krajowego Stanisław Badeni. Warto dodać, że Jarosław liczył wówczas 25 tys. mieszkańców i należał do 30 najbogatszych miast Galicji.
Było to najważniejsze przedsięwzięcie dla Jarosławia w okresie Galicji. Od jarosławskich jarmarków do dzisiaj Jarosław nie miał imprezy przedsięwzięcia na taką skalę o takim budżecie i o takim sposobie oddziaływania - mówiła Zofia Bieńkowska.
Zofia Bieńkowska nawiązała do historii wystaw światowych. Pierwsze wystawy o randze krajowej organizowano Paryżu w 1798 r., natomiast na ziemiach polskich pierwsze wystawy zorganizowano w Królestwie Polskim od 1818 r.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: burmistrz Andrzej Wyczawski, honorowy prezes SMJ Romuald Ostrowski oraz członkowie z prezes Józefą Frendo.
Burmistrz podziękował zarządowi Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia za upamiętnienie tej ważnej rocznicy i zapewnił, że zostanie wydany specjalny numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Jarosławia. Warto przypomnieć o tej wystawie, bo było to wydarzenie gospodarcze i patriotyczne, kulturalne i towarzyskie - stwierdził burmistrz Wyczawski.
Więcej informacji na temat Wystawy Przemysłowej i Rolniczej w artykule Zbigniewa Zięby na stronie internetowej: