Na początku spotkania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry Elżbieta Tkacz a zarazem współorganizator, powitała Jana Kucę, Krystynę Kieferling, Zofię Tabin oraz wszystkich nauczycieli którzy przyjęli zaproszenie na promocję.
Jan Kuca z wykształcenia historyk, od wielu lat dyrektor Szkoły Podstawowej w Mołodyczu, przez ponad 10 lat zajmował się zbieraniem materiałów o ludziach i historii z Zasania.
„Opowieści jarosławskiego Zasania" to autentyczne opowiadania ludzi mieszkających na tym terenie, zapisy ich przeżyć, doświadczeń, marzeń i wierzeń z końca XIX i XX wieku.
„Opowieści ... to próba ocalenia od zapomnienia historii, które usłyszałem od mieszkańców miejscowości położonych nad Sanem i Lubaczówką. Mam nadzieje, że spisanie tych legend, historii, historyjek i biografii w popularnej formie gawędy rozbudzi u młodych mieszkańców zainteresowanie regionem i skłoni do wnikliwych badań nad przeszłością swego miasta, swojej wsi, parafii, szkoły, rodziny. Opowieści ... są cząstką życia wielu ludzi mieszkających pośród równin i lasów nad brzegami Sanu i Lubaczówki. Tu się urodzili, zakładali rodziny na tej ziemi i dla tej ziemi się trudzili. Ich życie przeminęło lub przemija. Zostaną po nich wspomnienia" - pisze autor we wstępnie do swojej książki.
Krystyna Kieferling - znakomity historyk i muzeolog, autorka wielu publikacji w niezwykle ciepły i ujmujący sposób przedstawiła książkę Jana Kucy jako znakomity przykład ukazywania swojej małej Ojczyzny.
„Wiele lat temu czytałam tę książkę, jeszcze w maszynopisie i od razu wiedziałam, że trzeba ją wydać. Pan Jan w swojej książce zadbał o to, żebyśmy zaczęli poznawać historię i zaczął od siebie. Młodzież zacznie poznawać to co jest najbliższe, co może skonfrontować, na co może popatrzeć, ....że ten krzyż tam stoi... i może się wytworzyć ciekawość. Książka ta nie tylko ma przedstawić wydarzenia, ale ma zachęcić do zobaczenia go" - mówiła Krystyna Kieferling.
Następnie Zofia Tabin - polonistka z Zespołu Szkół w Wiązownicy w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła nauczycielom propozycje wykorzystania publikacji Jana Kucy w realizacji ścieżki -"Edukacja regionalna-dziedzictwo kulturowe w regionie".