Zespół istniejący od 1999 roku tworzą ludzie gotowi na eksperymenty i poszukiwania w repertuarze muzyki dawnej, zmierzający do odnalezienia ukrytych nurtów, zrozumienia naszych czasów. Na ich czele stoi Björn Schmelzer, a nazwa Graindelavoix oznacza „ziarno głosu". Materiał z jakim pracują to m.in. sztuka lamentacji, śródziemnomorskie tradycje wykonawcze, zapomniane style ornamentacji, franko-flamandzka polifonia.
Na XVIII Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" wystąpili w programie: Capella Palatina (Panormos - Bal`harma - Palermo 1140).
Program ten jest pierwszą próbą ożywienia pojęcia anima, rozumianego jako żywa dusza tchnięta w pustą przestrzeń budowli Capella Palatina w Palermo, wzniesionej przez króla Rogera II ok. 1140 r. Podstawowym kluczem do tego programu jest wnętrze kaplicy dekorowane bizantyjskimi freskami oraz wystrój umożliwiający normandzkiemu władcy z jednej strony słuchanie normanosycylijskiej i italogreckiej liturgii, z drugiej udział w niechrześcijańkich ceremoniach. Idea złożonej przestrzeni łączyła i jednocześnie wydzielała mniejsze obszary, w których można było uczestniczyć w liturgii normanosycylijskiej, wysłuchać repertuaru bizantyjskiego z italogreckich rękopisów oraz repertuaru niechrześcijańskiego.
Zespół "Graindelavoix" w swoim repertuarze stara się zwracać uwagę na te niewielkie różnice przez wykonywanie różnych stylów aklamacji powszechnych w kaplicy w Palermo.
Po koncercie belgijskiego zespołu, dla najbardziej wytrwałych melomanów, w kościele św. Mikołaja i Stanisława bpa o godz. 23.15 wystąpił Ahmed Sahin & Őzer Őzel z suficką muzyką turecką.
Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 80-89.