Ostatnio w MOK w Jarosławiu gościliśmy Michała Kalisza, który m.in. przybliżył uczestnikom spotkania sylwetki Naszych Rzeszowskich Sprawiedliwych i ukrywanych Żydów (w tym Rodzinę Ulmów z Markowej). Przy okazji należy podkreślić, że sam Kalisz wywodzi się z rodziny, udzielającej pomocy Żydom, jego dziadek należał do kręgu osób, które uratowały wybitnego matematyka Hugo Steihausa, profesora tworzącego lwowską szkołę matematyczną. Wykładowca zaprezentował również album Elżbiety Rączy i Igora Witowicza, Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1945. Album wzbudził znaczne zainteresowanie doborowego grona uczniów z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, uczestniczących w spotkaniu wraz z s. Emanuelą z tego Zgromadzenia. W albumie bowiem zamieszczona jest informacja o Żydach ukrywanych w Klasztorze Sióstr Niepokalanek, fotografie sióstr zaangażowanych w pomoc i kryjówki. Jak wynika z lektury albumu Żydzi w okolicach Jarosławia byli ukrywani m.in.: we Wierzbnej, Tywoni, Tapinie, Jankowicach. W pobliskim Pawłosiowie w 1943 r. za ukrywanie Żydów została rozstrzelana rodzina Czerwonków.
Wykład Michała Kalisza został zaprezentowany w ramach cyklu spotkań historycznych pod hasłem "Rzeczpospolita w kleszczach niemieckich i sowieckich 1939-1945", współorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie i Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.
Oficjalna promocja albumu Elżbiety Rączy i Igora Witowicza, Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1945 odbędzie się 7 grudnia br. - Budynek IPN, Rzeszów, ul. Szopena 23, godz. 17.00. Warto tam być!