Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Promocja Monety dwuzłotowej z wizerunkiem Jarosławia

Prof. Leszek Balcerowicz - Prezes Narodowego Banku Polskiego w towarzystwie Burmistrza Miasta Janusza Dąbrowskiego w saniach podjechał pod kamienicę Orsettich na jarosławskim rynku przywożąc ze sobą skrzynię pełną złotych monet. Tak rozpoczęła się uroczysta promocji piątej z kolei monety serii numizmatycznej: "Historyczne Miasta w Polsce"

Wizerunek Jarosławia od 24.01.br. oficjalnie widnieje na dwuzłotówce. 1.100 000 takich egzemplarzy wybiła bowiem Mennica Polska w ramach serii numizmatycznej: "Historyczne Miasta w Polsce". Uroczysta promocja miała miejsce wczoraj, 26 stycznia z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Leszka Balcerowicza.

Wszystko rozpoczęło się przed południem w Muzeum - Kamienicy Orsettich na jarosławskim Rynku. Tutaj witany przez właściciela kamienicy Wilhelma Orsettiego (w tej roli aktor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie Piotr Napieraj), profesor Balcerowicz wysypał z zabytkowej skrzyni złote monety. "Mieszkańcy Jarosławia, przywiozłem wam monety na znak dostatku, w jakim żyć od dzisiaj będziecie" - takie zdanie usłyszeliśmy z ust Prezesa Narodowego Banku Polskiego po przywitaniu go chlebem i solą. Miejsce uroczystego odsłonięcia dwuzłotówki - Muzeum - Kamienicy Orsettich (perełka renesansu) nie było przypadkowe, ten bowiem budynek widnieje na rewersie "jarosławskiej" monety.

Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski, uroczystościom towarzyszyli przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego: Wicewojewoda Dariusz Iwaneczko, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Wojewódzkiego: Krzysztof Kłak, Dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie: Leokadia Wanatowicz, Władze Powiatowe: Starosta Tomasz Oronowicz i Wicestarosta Janusz Kołakowski, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz, przedstawiciele duchowieństwa z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, stowarzyszeń jarosławskich, środowisk oświatowo - edukacyjnych i inni.

Po krótkich słowach powitania prof. Leszek Balcerowicz spotkał się z dziennikarzami; wejście Polski do strefy EURO, zmniejszenie podatków oraz komentarz budżetu na 2006 r. to tematy, które zdominowały konferencje prasową.

Przebieg wizyty Leszka Balcerowicza w Jarosławiu był bardzo ciekawy. Profesor poza pobytem w Muzeum i promocją monety, spotkał się z władzami na czele z rektorem dr. Romanem Fedanem i studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie w auli uczelni wygłosił wykład "Po co nam ekonomia?".

Po wykładzie zwiedził (tylko niektóre niestety) ważne historycznie miejsca dla Jarosławia, m.in. rynek i trasę podziemną, bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, opactwo ss. benedyktynek - na którego wzgórzu mieściło się najpierw miasto. Jarosławskie obiekty rzeczywiście bardzo zainteresowały Prezesa NBP. Wizyta w tzw. "czarnej kaplicy" na terenie opactwa ss. benedyktynek, w której zachowane jest sklepienie ceglane zupełnie stopione podczas eksplozji ładunków wybuchowych złożonych w kaplicy przez Niemców podczas II wojnie światowej, czy wizyta w kościele oo. dominikanów, gdzie znajduje się ołtarz relikwii z początku XVIII mieszczący w sobie relikwie niemal dwustu świętych podkreślały bogatą historię Jarosławia. Duże zainteresowanie Prezesa NBP prof. Leszka Balcerowicza wzbudziły także jarosławskie podziemia.

Jako ekonomista nie omieszkał spotkać się z przedsiębiorcami. Następnie w sali narad miejscowego Ratusza w towarzystwie przedstawicieli duchowieństwa na czele z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, władz powiatowych i służb mundurowych otrzymał prestiżową nagrodę Burmistrza Miasta - statuetkę Jarosława 2006 w dziedzinie promocji miasta Jarosławia. Nagrodę odebrał z rąk Burmistrza Janusza Dąbrowskiego.

Prezes Narodowego Banku Polskiego został poproszony o wręczenie nagrody Stowarzyszenia "Euroregion Karpaty Polska" Burmistrzowi Jarosławia Januszowi Dąbrowskiemu za skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych w ramach współpracy transgranicznej.

Ppłk Kazimierz Piotrowicz dowódca Garnizonu Jarosław uhonorował Prezesa NBP Aktem Nadania Ciupagi Podhalańskiej XIV Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

Ppłk Kazimierz Piotrowicz poprosił prof. Leszka Balcerowicza o towarzyszenie przy wręczaniu Aktów Nadania Statuetki Podhalańczyka dowódcy 14 dywizjonu artylerii samobieżnej Ks. mjrowi Andrzejowi Surowcowi, posłom IV kadencji Alicji Lis i Wojciechowi Domaradzkiemu, panom: Mariuszowi i Andrzejowi Szarek, Urzędowi Miasta Jarosławia.

"Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty, mają tu Państwo wiele historycznych, pięknych obiektów, Jarosław tętni życiem, edukacją. Mam nadzieję, że spotkamy się znowu niedługo" - podsumował wizytę prof. Leszek Balcerowicz.

Zwieńczeniem wizyty Prezesa w Jarosławiu było wręczenie uczestnikom dwóch konkursów towarzyszących promocji monety nagród na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu.

"Rok 2006 rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie, odsłonięcie monety przez Pana Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Muzeum - Kamienicy Orsettich oraz promocja serii numizmatycznej "Historyczne Miasta w Polsce" z wizerunkiem Jarosławia stawia nas obok innych miast Rzeczypospolitej, które odegrały istotną rolę w dziejach Polski" -w ten sposób podsumowuje wizytę prof. Leszka Balcerowicza w Jarosławiu Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski.

Ogólnopolska emisja monet rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, Gniezno inaugurowało serię "Historyczne Miasta w Polsce", a łącznie 32 miasta (dotychczas nie widniejące na żadnej z monet) uwiecznione zostaną na dwuzłotówkach. Projektantem rewersu ze stylizowaną kamienicą Orsettich na monecie Jarosław (innego dla każdego z 32. miast) jest Andrzej Nowakowski, awers jednakowy dla wszystkich monet zaprojektowała Ewa Tyc - Karpińska i przedstawia fragment muru miejskiego z blankami oraz bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą, w centralnej części wizerunek orła ustalony dla godła RP. Monety te są oficjalnym środkiem płatniczym o nominalnej wartości dwóch złotych polskich.

Iwona Międlar Biuro Prasowe UM Jarosławia
(27.01.2006 | aktualizacja 29.11.2007 15:15)
Prof. Leszek Balcerowicz, Dyrektor NBP Oddziałw  Rzeszowie Leokadia Wanatowicz, Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski i Wilhelm Orsetti. Fot. Krzysztof Peszko
Prof. Leszek Balcerowicz, Dyrektor NBP Oddziałw Rzeszowie Leokadia Wanatowicz, Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski i Wilhelm Orsetti. Fot. Krzysztof Peszko
Fot. Iwona Międlar
Fot. Iwona Międlar
Konferencja prasowa. Fot. Iwona Międlar
Konferencja prasowa. Fot. Iwona Międlar
Podczas wizyty w Muzeum był czas na rozmowy. Prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z Wiceburmistrzem Tadeuszem Pijanowskim. Fot. Iwona Międlar
Podczas wizyty w Muzeum był czas na rozmowy. Prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z Wiceburmistrzem Tadeuszem Pijanowskim. Fot. Iwona Międlar
Prof. Leszek Balcerowicz z Wicewojewodą Dariuszem Iwaneczko i Burmistrzem Januszem Dąbrowskim. Fot. Iwona Międlar
Prof. Leszek Balcerowicz z Wicewojewodą Dariuszem Iwaneczko i Burmistrzem Januszem Dąbrowskim. Fot. Iwona Międlar
Joanna Jeż w imieniu Stowarzyszenia Euroregion Karpaty z udziałem Prezesa NBP wyraziła uznanie w pozyskiwaniu funduszy UE w ramach współpracy transgranicznej. Fot. Iwona Międlar
Joanna Jeż w imieniu Stowarzyszenia Euroregion Karpaty z udziałem Prezesa NBP wyraziła uznanie w pozyskiwaniu funduszy UE w ramach współpracy transgranicznej. Fot. Iwona Międlar
Po bazylice MBB oprowadzał gości przeor o. Jakub Kruczek OP oraz historyk Krystyna Kieferling. Fot. Iwona Międlar
Po bazylice MBB oprowadzał gości przeor o. Jakub Kruczek OP oraz historyk Krystyna Kieferling. Fot. Iwona Międlar
Trasa podziemna. Fot. Krzysztof Peszko
Trasa podziemna. Fot. Krzysztof Peszko
Konferencja z udziałem przedsiębiorców w sali narad. Fot. Iwona Międlar
Konferencja z udziałem przedsiębiorców w sali narad. Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31