10 czerwca br. uroczystości rozpoczęły się w Ratuszu od złożenia kwiatów w sali narad, pod tablicą poświęconą Patronowi oraz odsłonięcia nowej realizacji na parterze (w głównym holu) upamiętniającej wszystkich Honorowych Obywateli Miasta Jarosławia, którzy na przestrzeni wieków zostali wyróżnieni tym tytułem. Szczegóły TUTAJ. Z Ratusza przeszliśmy wspólnie ulicami miasta do Bazyliki pw. MB Bolesnej nawiązując do 240. rocznicy przybycia braci dominikanów do miasta. Na czele orszaku podążali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Koni ARABIAN z Pełkiń w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego, za nimi kurator rządowy Franciszek Józef Sandbϋchler z kluczami. W tej roli wystąpił jarosławianin Henryk Paszek. Następnie szli dominikanie, organizatorzy wydarzenia, zaproszeni goście i mieszkańcy. 240 lat temu ważnym punktem na mapie podróży zakonników byli oo. reformaci. Dlatego przy klasztorze do pochodu dołączył gwardian o. Damian Bieńkowski. Po dotarciu przed bazylikę przeor o. Jacek Skupień odebrał od kuratora rządowego klucze, co symbolicznie nawiązywało do przejęcia przed wiekami placówki przez zakonników. Ten fakt historyczny podczas przejścia ulicami miasta przypomniał Paweł Sroka - instruktor teatralny MOK.
Kolejną częścią uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Jarosława Głodka OP - wiceprowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, który wygłosił również homilię.
- Chciałbym, abysmy odkryli, że to dzisiejsze święto jest świętem rodzinnym. To znaczy, że zbieramy się tutaj jako jedna wielka rodzina, a właściwie trzy rodziny. To jest rodzina Czartoryskich, która wydała bł. Michała; rodzina dominikańska, którą bł. Michał wybrał i ukochał i wreszcie rodzina mieszkańców Jarosławia, która wybrała go na swojego patrona - mówił wiceprowincjał.
- Tutaj łączą się trzy rodziny - duchowa Ojców Dominikanów zawsze bliskich naszej rodzinie; rodziny Książąt Czartoryskich, którzy byli związani z Jarosławiem od pokoleń i pomimo rozmaitych burz dziejowych pozostali związani z tym miastem i przede wszsytkich lokalna rodzina, która tutaj żyje i też przechodziła różne losy. Staramy się kontynuować tradycje, odbudowujemy dom rodzinny bł. o. Michała, by służył społeczności w nowej formie, z jednej strony stanowiąc materialny dowód dziedzictwa tej ziemi, z drugiej zaś, by mógł się rozwijać. Ważne jest dla nas działanie razem z lokalnym społeczeństwem budując przyszłość na podwalinach dawnych tradycji - podkreślał podczas spotkania po Mszy św. dr Witold Czartoryski, Prezes Zarządu Fundacji Pełkińskiej XX Czartoryskich.
W dniu wspomnienia Patrona Miasta, do grona Honorowych Obywateli naszego miasta dołączył dr hab. Jacek Ścibor prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczegóły TUTAJ. Na zakończenie obchodów Dnia Patrona Miasta na wszystkich uczestników czekała muzyczna niespodzianka. Dla jarosławskiej publiczności w plenerze, przed klasztorem oo. dominikanów wystąpił zespół NiemaGOtu z Kubą Blycharzem - twórcą Hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 "Błogosławieni Miłosierni". Artyści pozostawili niezapomniane wrażenia. Koncert był pełnym energii wspaniałym spotkaniem, z modlitwą i dużą dawką pozytywnych emocji. Wspomnienie bł. o. Michała Czartoryskiego po raz pierwszy świętowaliśmy w tak odmienionej formule. Dziękujemy wszystkim za obecność!
Organizatorzy: Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Burmistrz
Miasta Jarosławia
Współorganizator: Klasztor OO. Dominikanów w Jarosławiu
Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Koni "Arabian", Dominikańskie Duszpasterstwo Młodzieży "Baszta".
Patronat Honorowy: Fundacja Pełkińska XX Czartoryskich
Dla przypomnienia:
Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 12 lat. Jest nierozerwalnie związany z historią Jarosławia, służąc jego mieszkańcom za niedościgniony wzór do naśladowania. Na zawsze zagościł w ich sercach jako symbol odwagi, życzliwości, miłości dla drugiego człowieka, a także gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.
Co roku szczególnie wspominamy Dzień Patrona Miasta organizując z tej okazji uroczystości. W Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. o. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica odsłonięta tuż po wyborze kaznodziei na patrona. W 2014 roku, ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej www.czartoryski.dominikanie.pl
Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem patrona miasta, autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym Honorowym Obywatelom. Podczas tegorocznych obchodów został wręczony dopiero jej drugi egzemplarz, a na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim Honorowym Obywatelom, odsłoniętą uroczyście 10 czerwca 2017 roku.
FOTORELACJA
Cz. I Odsłonięcie tablicy poświęconej Honorowym Obywatelom Jarosławia
Cz. II 240 lat Dominikanów w Jarosławiu