Gościem specjalnym wczorajszego finału był Paweł Gradowski, uczestnik popularnego programu telewizyjnego „MasterChef". Ćwierćfinalista "MasterChefa" przybliżył uczestnikom wspólnego kulinarnego przedsięwzięcia swoją historię udziału w V edycji programu i dotarcie do 40-tki najlepszych uczestników - kucharzy amatorów. Podkreślał przy tym, iż mimo tego, że gotowanie jest jego pasją i bardzo lubi spędzać czas w kuchni, to jednak to nie on zgłosił swój akces do programu, ale małżonka, Urszula Gradowska. Zaznaczył, że udział w programie był wielką i niezapomnianą przygodą, która tak naprawdę trwa do chwili obecnej. Teraz realizuje się w gotowaniu, jeżdżąc po całej Polsce, szkoląc się u wybitnych szefów kuchni (np. Kurta Schellera), poznając przeróżne kulinarne ciekawostki, a także z niezwykłą radością biorąc udział w takich przedsięwzięciach, jak właśnie wczorajsze.
Wspólne gotowanie zupy dyniowej, podanej z wędzonym serem kozim, pietruszką oraz ptysiem, przygotowywanie przeróżnych i zaskakująco połączonych smakowo przekąsek z Maćkiem, Przemkiem i Elą ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI, zdominowało dzisiejsze przedpołudnie P. Gradowskiego w ŚDS przy ul. 3 Maja 39 w Jarosławiu.
Finał „Wspólnego gotowania" był podsumowaniem całej akcji, której elementem składowym było m. in. mikołajkowe spotkanie, podczas którego uczestnicy oraz zaproszeni goście na wcześniej wylosowanych stanowiskach kulinarnych, przygotowywali świąteczne potrawy pod okiem mistrza kulinarnego Janusza Pyry. Więcej na temat tego grudniowego spotkania TUTAJ.
Elementem finalnym akcji było również wydanie książki pt. „Wspólne gotowanie", dedykowanej osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Książka jest wspólnym dziełem wszystkich gości biorących udział w gotowaniu, którzy podzielili się swoimi przepisami i cennymi uwagami związanymi ze sztuką kulinarną. Tak jak napisali autorzy publikacji „Podczas licznych spotkań i wspólnego gotowania w Środowiskowym Domu Samopomocy PSONI Koło w Jarosławiu sprawdzone zostały wszystkie receptury. Efekty wspólnej pracy cieszyły oczy i rozkoszowały zmysły. Książka ta powstała dzięki zaangażowaniu, chęci współpracy i pasji wielu osób. Przeglądając ją poczujecie się głodni, zapragniecie z nami gotować i przekonacie się, że wspólne gotowanie daje satysfakcję, a przede wszystkim łączy ludzi". Znalazły się tutaj również cenne wskazówki i podziękowania dla mistrza, szefa kuchni z Zamku Dubiecko - Janusza Pyry. Mistrz podzielił się z uczestnikami wspólnego kulinarnego spotkania pasją samego gotowania, wiedzą oraz kunsztem kulinarnym. Najważniejszym elementem tej książki jest to, że została ona napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, a cała treść urozmaicona została licznymi fotografiami, pokazującymi etapy tworzenia opisanych w książce potraw.
Pierogi z karpia na duszonych borowikach, sandacz na kapuście z kaszą pęczak z grzybami, zupa rybna z pulpetami i warzywnym makaronem oraz kluski maślane z makiem i orzechami - to wigilijne potrawy mistrza J.Pyry, sprawdzone podczas grudniowego gotowania i również udostępnione w książce. Precyzyjnie opisane przepisy wraz z techniką przygotowania poszczególnych potraw, podzielone na gotowane (głównie zupy), pieczone (ciasta, przekąski), czy smażone (np. naleśniki, kotleciki), wypełniły całą książkę i zachęcają do spróbowania jak życzą autorzy „każdemu smacznego według smaku jego..."
We wczorajszym finale udział wzięli podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Jarosławiu, rodzice podopiecznych, członkowie zarządu PSONI Koło w Jarosławiu z przewodniczącym Mariuszem Mitusiem, poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, Andrzej Homa z biura senatora M.Golby, przedstawiciele województwa, pracownicy podobnych placówek spoza Jarosławia. Burmistrza W.Palucha reprezentował zastępca, Dariusz Tracz oraz Ewa Pieniążek, sekretarz miasta, którzy również, wraz z panem Andrzejem Adamskim, pracownikiem UM Jarosławia, brali udział w grudniowym gotowaniu.
Każdy uczestnik finału "Wspólnego gotowania" otrzymał książkę z dedykacją P. Gradowskiego oraz wpisał się do księgi pamiątkowej.
Niezwykle cenna inicjatywa, która po raz kolejny pokazała radość ze wspólnie realizowanych inicjatyw, wzajemnego poznawania siebie, swoich pasji, umiejętności porozumiewania się, nie tylko w obliczu wyzwania, jakim były zadania kulinarne, ale również w codziennych, życiowych czynnościach, a także integrację na kilku płaszczyznach.
Serdecznie gratulujemy inicjatywy!