- Renowacja popiersia Baśki Puzon - Wydział Infrastruktury Technicznej podejmował działania zmierzające do załatwienia w/w sprawy. W rezultacie wszczętego postępowania mającego na celu wyłonienie wykonawcy prac konserwatorskich dokonano wyboru firmy ARS Restauro. W ślad za tym, sporządzono projekt umowy dot. wykonania przedmiotowych prac i zwrócono się w trybie pilnym do Wydziału Finansowego tut. urzędu z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych w kwocie 9000 zł oraz podpisanie umowy na renowację pomnika Baśki Puzon. Poinformowano również Wydział, że sprawie remontu pomnika, zniszczonego na skutek aktu wandalizmu, upamiętniającego jarosławską bohaterkę z okresu II wojny światowej towarzyszy szerokie zainteresowanie społeczne. Do podpisania umowy z wykonawcą jednak nie doszło z powodu braku akceptacji przez Skarbnika Miasta. Dodać należy, że sprawa remontu pomnika nie mogła zostać uwzględniona w budżecie 2003 r., gdyż zdarzenie miało charakter losowy i wynikło w trakcie roku.
- Kanalizacja ul. Wiśniowej - odpowiedzi udzieli PWiK.
- Oddzielenie placu po byłej stolarni przy ul. Synów Pułku od stacji paliw i blaszanych garaży - pismo skierowano do PGKiM.
- Oświetlenie ul. Wiśniowej - w roku 2004 z uwagi na ograniczone środki finansowe oświetlenie tej ulicy nie będzie mogło być zrealizowane. Ponadto przed przystąpieniem do wykonania oświetlenia niezbędne jest opracowanie dokumentacji techniczno - budowlanej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, na co nie pozwalają aktualnie ograniczone środki finansowe. Określenie przybliżonego terminu rozpoczęcia przygotowania zadania do realizacji w chwili obecnej nie jest możliwe. Równocześnie informuję, że w roku 2003 rozpoczęto realizację oświetlenia ulicy Zwierzynieckiej. W ramach tego zadania pozostał jeszcze do zrealizowania etap oświetlenia obejmujący pozostałą część ulicy Zwierzynieckiej oraz Długosza i Kopystyńskiego. Przygotowane do realizacji pod względem dokumentacyjnym są również takie zadania jak oświetlenie Starego Miasta oraz ulic Lotników i Łazy Kostkowskie.
- Utrzymanie czystości przez Zakład Oczyszczania Miasta - obowiązek utrzymania czystości i porządku spoczywa na właścicielach, zarządcach, administratorach i innych władających nieruchomościami. Wynika to z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.). Dotyczy to również dróg i ulic, które podlegają różnym zarządcom (gminie miejskiej, powiatowi, województwu, ministerstwu komunikacji). W tej sytuacji gmina miejska (m. Jarosław) jest zobowiązana do utrzymania porządku i czystości tylko na nieruchomościach (dróg, ulic) stanowiących jej własność. W związku z powyższym Urząd Miasta nie jest odpowiedzialny za czystość całego terenu miasta. Jakość usług związanych z utrzymaniem czystości i porządku na nieruchomościach gminy miejskiej wykonywanych przez PGKiM sp.z o.o. - Zakład Oczyszczania Miasta jest systematycznie kontrolowane przez pracowników Wydziału Infrastruktury Technicznej i Straż Miejską, a wszelkie nie-dociągnięcia usuwane są na bieżąco. Równocześnie infor-muję, że w projekcie planu na 2004 r. zarezerwowano niezbędne środki na zakup nowych betonowych koszy na śmieci do rozstawienia na ulicach i terenach gminnych.
- Poprawienia stanu technicznego kaplicy cmentarnej przy ulicy Baśki Puzon - informuję, że na podstawie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o chronię zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162, poz. 1568) w zakresie spra-wowania opieki nad zabytkami, osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna posiadająca tytuł prawny do zabytku finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowalnych przy tym zabytku. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub wojewódzki konserwator zabytków może udzielić dotacji osobom bądź jednostkom, o których mowa wyżej, na podstawie umowy zawartej z tymi osobami lub jednostkami. Zgodnie z uchwałą Nr 591/XL/2002 Rady Miasta Jarosławia z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych oraz sposobu ich rozliczania i kontroli, z budżetu miasta mo-gą być udzielone dotacje na cele publiczne związane z rea-lizacją zadań gminy. W dniu 31 grudnia 2003 r. został złożony do Urzędu Miasta Jarosławia pisemny wniosek Pa-rafii Katolickiej Obrzędu Greckokatolickiego pw. Prze-mienienia Pańskiego, ul. Cerkiewna 3, o udzielenie dotacji na remont kaplicy cmentarnej przy ulicy Baśki Puzon oraz remont konkatedry przy ulicy Cerkiewnej. Wniosek został skierowany do Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji celem zaopiniowania.
- Wprowadzenie patroli rowerowych Straży Miejskiej - w projekcie budżetu na 2004 r. nie przewidziano wydatków na ten cel. Propozycja jest godna uwagi i będzie rozważona przy konstrukcji następnego budżetu.
- Posterunek Celny - przesłano pismo z prośbą o organizowanie odpraw celnych TIR-ów w sposób dostosowany do natężenia ruchu drogowego w rejonie Posterunku, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z lokalizacji w tym miejscu dużych zakładów pracy i instytucji. Odpra-wiane pojazdy samochodowe o dużych gabarytach w zna-czący sposób utrudniają, a niekiedy wręcz blokują ruch drogowy na ul. Przemysłowej (na odcinku od ul. Pruch-nickiej do siedziby Posterunku) oraz na skrzyżowaniu ulicy Pruchnickiej z ul. Przemysłową, stwarzając tym samym zagrożenie bezpieczeństwa zarówno kierujących pojazdami jak również pieszych. Problem ten dodatkowo nasila się w szczytowych godzinach ruchu samochodowego, zwłaszcza w dni targowe tj. wtorek i piątek.
- Stan techniczny budynku przy ul. Pruchnickiej 3 - skierowano do właścicieli budynku pismo, w którym zwró-cono uwagę na obecny stan budynku zagrożonego katastrofą budowlaną i stwarzającego zagrożenie pożarowe. Zwrócono się z prośbą o pilne podjęcie działań zmierzających do jego remontu lub rozbiórki.