Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-listopad, nr 10-11 (130-131) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-listopad, nr 10-11 (130-131) / 2003

Konferencja miast partnerskich

W dniach 29-30 września 2003 r. w miejscowości Ronneby w Szwecji odbyła się Polsko - Szwedzka Konferencja Miast Partnerskich zatytułowana "Nowe możliwości współpracy samorządów lokalnych i regionalnych Polski i Szwecji". Organizatorem spotkania był Związek Miast Polskich przy współpracy ze Szwedzkim Związkiem Władz Lokalnych i Szwedzkim Związkiem Powiatów. Wśród gości zaproszonych z Polski znaleźli się przedstawiciele różnych szczebli władz m.in. z Warszawy, Gdańska, Bytomia, Szczecina, Gdyni, Koszalina, Grudziądza, Częstochowy, Torunia, Siedlec, Iławy, Krakowa i Jarosławia.

W trakcie dwudniowych obrad w ramach obchodzonego w Szwecji Roku Polskiego odbyły się wykłady, konferencje i zajęcia warsztatowe. Na temat różnic kulturowych między oboma krajami mówił Mika Larsson - Attache Kulturalny Ambasady Szwedzkiej w Warszawie. Szwecja, która już 9 lat funkcjonuje w strukturach Unii Europejskiej może określić wpływ przynależności do wspólnoty państw na rozwój samorządności, regionalizację Szwecji i sam proces demokracji. Natomiast Polska zaczęła liczyć się na scenie światowej dopiero w latach 90-tych, kiedy weszła na drogę demokracji. W Szwecji przekazuje się wiele kompetencji i środków na regiony, więc nie ma konieczności starań o przydział środków finansowych u władz centralnych w Sztokholmie. "Kontakty z Unią to nie życie usłane różami" - stwierdzili organizatorzy. Nie ukrywano, że w Szwecja znajdowała się w stanie kryzysu w czasie, gdy ubiegała się o członkostwo w UE. Wprowadzenie zmian strukturalnych przez dłuższy czas nie było aprobowane przez społeczeństwo. Szwecja w przeciwieństwie do Polski nie jest członkiem NATO. W Polsce będzie wcześniej wprowadzona waluta euro niż w Szwecji. Dyskusje toczyły się również wokół służby zdrowia, ochrony środowiska, bezpieczeństwa ruchu drogowego i tzw. bezpieczeństwa publicznego.

Wśród uczestników spotkań byli m.in. Konsul Honorowy RP w Szwecji Magdalena Kurczewska - Svensson, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Mazurek oraz Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Poprawski.

Podczas warsztatów w dwóch grupach tematycznych omawiano możliwości współpracy między gminami i powiatami, a także na poziomie województw czy regionów. Wymieniano informacje na temat stopy bezrobocia, potencjału gospodarczego, sytuacji ekonomicznej i sposobów finansowania różnych form współdziałania.

Ciekawe były wystąpienia Marka Prawdy - Ambasadora RP w Szwecji oraz Adama Ringera - doradcy gospodarczego w Polsce o perspektywach współpracy polsko - szwedzkiej na kolejne lata. Prelegenci podkreślali, że warto ukazywać cechy odróżniające Polskę od innych krajów. Podkreślano rolę mediów w kształtowaniu wizerunku. "Polska jest krajem, który warto znać i który systematycznie podnosi swoją wartość" - stwierdził Kent Brennander, przedstawiciel ENA, pracujący w Polsce od 14 lat.

Sporo czasu przeznaczono również na omówienie doświadczeń w realizacji projektów: Interreg, PHARE Institutional Twinning, PHARE 2001, ACCESSE, SAPARD, a także innych jak np. projektu DAFNE dotyczącego ważnego tematu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

"Udział w konferencji uświadomił uczestnikom, jak słabo rozwinięta jest współpraca Polski i Szwecji. Powodów jest kilka: m.in. odległość, różnice językowe, kulturowe, czy religijne" - powiedział po powrocie Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski - "Szwedzi oczekują współpracy, gdyż postrzegają Polaków jako ludzi ambitnych i mądrych. Mają nadzieję, że wspólnie uda się osiągnąć wyższy poziom zarówno kulturalny, jak i gospodarczy".

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31