Dzień Weterana obchodzony był w Jarosławiu 7 września 2003 r. Podczas Mszy św. koncelebrowanej w kościele św. Mikołaja i św. Stanisława homilię wygłosił Ks. Prałat Marian Rajchel. Zrywem ludzi, którzy przeciwstawili się złu w sytuacji pozornie bez szans nazwał kaznodzieja działalność Weteranów. Wyraził słowa uznania za całość akcji podziemnych w zakresie oświaty, lecznictwa, kultury, przygotowania wojskowego. "Młode pokolenie nie pamięta tych czasów. Musimy nawiązać łączność z korzeniami. Jakże ważne jest wasze świadectwo, Weterani - odczytywanie na nowo powołania człowieka na tej ziem. Każdy ma swoje Westerplatte.... Otwórz się sumienie człowieka, otwórz się na historyczną prawdę" - nawoływał Ks. Prałat.
W przemówieniu na placu przy symbolicznej mogile Burmistrz Janusz Dąbrowski nawiązał do słów mędrca arabskiego, że dzień można ocenić wieczorem, nie po tym jakie zebrał ziarna, ale po tym, jak je posiał i po jego jakości. "Dziś można powiedzieć, że to ziarno, które zasialiście, które daliście ze swego serca, jest ziarnem bardzo wartościowym. Dziękujemy wam za to, że tak wiele daliście dla naszej Ojczyzny. Składamy hołd obecnym tutaj Weteranom i tym, którzy odeszli na wieczną wartę" - zakończył Burmistrz.
Następnie Wicestarosta Janusz Kołakowski przytoczył stwierdzenie księcia Adama Czartoryskiego: "Żaden naród, który nie chce pamiętać o swoich przodkach nie ma prawa nazywać się narodem wolnym". Z bólem zauważył, że w XXI w. Polacy nie chcą pamiętać o swoich przodkach i o swojej tradycji. Wymienił 3 nazwiska wpisane w historię miasta: Antoniego Chruściela - dowódcy powstania warszawskiego, mjra Wojciecha Szczepańskiego - dowódcy obwodu Jarosław Armii Krajowej oraz O. Michała Czartoryskiego - dominikanina, który zginął śmiercią męczeńską.
O działalności Klubu Oficerów Rezerwy mówił Zdzisław Niemczycki - Prezes "Organizowaliśmy spartakiady sportów obronnych z akcentami pamięci narodowej, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, apele poległych nad mogiłą lotników, w ubiegłym roku uczciliśmy pamięć Akcji Burza w Pruchniku, a także wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Jarosławia zorganizowaliśmy Zlot Gwiaździsty Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej".
Wcześniej delegacje władz miasta zlożyły wieńce pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego.