Pasowanie na gimnazjalistę
Dnia 27 listopada 2002 roku miała miejsce niezwykła uroczystość,
dzięki której pierwszoklasiści Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu stali się
pełnoprawnymi uczniami tej szkoły. Mowa tu oczywiście o pasowaniu na
ucznia.
Dzięki uprzejmości pana kapitana Zygmunta Mahunika część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej Wojskowego Ośrodka Kultury, co podniosło rangę tej uroczystości.
Dekorację sceny zaprojektował, wykonał i ufundował szkole p. Jacek Michałuszko. Program w całości opracowała i przygotowała p. mgr Beata Michałuszko
- wychowawczyni klasy I "a". Wśród tekstów, których tematyka związana
była ze szkołą, przeważały wiersze z nutką humoru. Choćby taki:
Kochana Pani Polonistko,
Ja dla Pani zrobię wszystko!
Choćbym w męczarniach miał skonać,
Będę po nocach kuł "Redutę Ordona".
Zakocham się w poezji Kochanowskiego,
Obudzę w sobie miłość do języka polskiego.
Taka forma prezentacji pozwoliła uczniom - artystom pozbyć się tremy, a
uczestniczącym w tym widowisku, pozwoliła siłą wyobraźni przenieść się
w mury sędziwej szkoły.
W swoich wystąpieniach uczniowie skierowali wiele ciepłych słów w
stronę nauczycieli:
Szanowne nasze grono pedagogiczne
Jest super - po prostu fantastycznie!
Na scenie pojawili się także uczniowie - muzycy, którzy w rytmie blusa, reggae i rockendrolla wyśpiewali najpiękniejsze strofy o szkole. Nad oprawą muzyczną czuwał p. mgr Bernard Augustynowicz. Pierwszoklasiści mogli także zaprezentować swoje umiejętności w innej z dziedzin sztuki - tańcu. Układem tanecznym zajęła się i opracowała p. mgr Małgorzata Bębenek. Nie zabrakło także układów gimnastycznych, które przygotowała p. mgr Ewa Bosak, a w mistrzowskim stylu wykonali sami uczniowie.
Widownię wypełnili rodzice, nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum. Bardzo liczne przybyli też absolwenci. Swoją obecnością zaszczycił nas p. inż. Tadeusz Pijanowski Wiceprzewodniczący Rady Miasta, który skierował do nauczycieli słowa podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy z młodzieżą. Po części artystycznej i galowej odbyła się w murach szkoły dyskoteka i poczęstunek dla pierwszoklasistów.
Uczniowie GP 3
SZKOŁA MUSI UCZYĆ WRAŻLIWOŚCI
Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy "krzyk biedy".
Jan Paweł II
Wrażliwość na krzywdę i nieszczęście, jakie spotyka drugiego człowieka, empatia i chęć niesienia pomocy - oto cechy, które dostrzec można u uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu. Wspólnie ze swoimi nauczycielami zorganizowali i przeprowadzili w listopadzie 2002r. akcję "Góra złotówek", której celem było udzielenie pomocy rodzinie jednej z uczennic szkoły, której dom spłonął.
Dzieci z klas I - III ofiarnie wrzucały swoje oszczędności do wspólnej skarbonki, uczniowie klas IV - VI zebrali potrzebne przybory szkolne, a Dyrekcja Szkoły i jej pracownicy udzielili konkretnej pomocy materialnej.
Jak co roku społeczność uczniowska i grono pedagogiczne wzięło też udział w akcji charytatywnej pt. "Znicz". Każda kwota, ofiarowana w zamian za zakupioną świecę była tu prawdziwym darem serca. Sporo dzieci ofiarowało datek znacznie przewyższający cenę znicza. Za zebrane w ten sposób fundusze (300 zł) zakupiono paczki mikołajkowe dla dzieci z Domu Małego Dziecka w Jarosławiu.
Dobroć w słowach świadczy o zaufaniu, dobroć przy ofiarowaniu świadczyo miłości. (Laotse)
O tym, że swoją radość można znaleźć w radości innych i że jest to właśnie tajemnicą szczęścia - przekonali się uczniowie jarosławskiej "czwórki" podczas kolejnej akcji charytatywnej pod nazwą "I ty możesz zostać Św. Mikołajem". Klasy szóste zorganizowały zabawę andrzejkową, w czasie której sprzedawane były ciastka, napoje i kanapki. Cały dochód z tej imprezy, w kwocie 980 zł, przeznaczony został na zakup 30 paczek mikołajkowych dla najbiedniejszych uczniów szkoły. Dzieci z klas młodszych (kształcenie zintegrowane) zbierały słodycze, które podarowano ich kolegom z Domu Dziecka, a rodzice uczniów przekazali dodatkowo kasety video z bajkami.
Wychowanie - to przykład i miłość, najlepszym przyjacielem jest zaś ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca uśmiech i radość.
Krystyna Brzuchacz
nauczyciel SP nr 4
Złowione talenty
Aż trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu
znalazło się w pierwszej dziesiątce laureatów Podkarpacia w
ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego "Deutschfreund 2002".
Ogólnopolski konkurs "Deutschfreud 2002" od kilku lat organizuje wrocławska firma Łowcy Talentów "Jersz". W językowych zmaganiach uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W ostatniej edycji aż trzech piątoklasistów SP 4 w Jarosławiu uplasowało się w pierwszej dziesiątce laureatów województwa podkarpackiego. Trzecie miejsce zajął Kasper Moskwiak, czwarte - Rafał Baryła, dziewiąte - Wojciech Fiksa. Warto dodać, że spośród 2500 rówieśników z całej Polski, chłopcy z "czwórki" zajęli odpowiednio 62-gie, 71-sze i 119-te miejsce. "Deutschfreud" jest testem, w którym spośród kilku odpowiedzi uczeń wybiera jedną prawidłową. Trzeba wykazać się znajomością słownictwa i gramatyki oraz geografii, historii i kultury Niemiec - wyjaśnia Grażyna Jaracz, nauczycielka języka niemieckiego w SP nr 4, która przygotowała laureatów do konkursu.
(PCZ)