Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 11 (108) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 11 (108) / 2001

Strona 12
I ZJAZD MINISTRANTÓW

24 listopada br. w 16. rocznicę śmierci Ks. Prałata Bronisława Fili w u stóp ołtarza Kolegiaty Jarosławskiej spotkali się ministranci, którzy służyli do Mszy św. w latach 1951 - 1985. Ks. Fila umiał nie tylko rozmawiać z młodzieżą, ale potrafił zaszczepić w młodych chłopcach poczucie odpowiedzialności, systematyczności i dyscypliny wewnętrznej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Abp Ignacy Tokarczuk, który również wygłosił homilię. Ks. Abpa powitał w imieniu parafii Bożego Ciała następca Ks. Fili, Ks. Prałat Aleksander Kustra przypominając, że "lata duszpasterzowania Ks. Broniusława były bardzo ważne dla Jarosławia, parafii i całej Polski - lata budzenia się ducha, lata odzywającej się coraz bardziej nadziei, lata kiedy wystarczyło, że ktoś wskazał drogę, dodał odwagi, żeby obudzić miłość Boga, Kościoła i Ojczyzny. Oby ten duch przetrwał w tych wszystkich, których Ks. Prałat Fila wychowywał".

W imieniu Komitetu Organizacyjnego dostojnego gościa, a zarazem Honorowego Obywatela naszego miasta powitał Zastępca Burmistrza Robert Wiśniewski podkreślając, że "będzie to niezapomniany dzień, w którym tak licznie skupiliśmy się przy Ołtarzu Chrystusa, ale również przy naszym kochanym śp. Ks. Prałacie i Proboszczu Bronisławie Fili, by mu oficjalnie wyrazić wdzięczność za to, ze był z nami i nadal jest - dziś już w sposób duchowy".

Arcybiskup podziękował za pamięć jaką społeczność miasta i ministranci otaczają byłego proboszcza. W homilii powiedział m.in.: "Śmierć, to nie koniec życia, lecz przemiana życia. Rozpoczyna się nowe życie z Bogiem. Pamięć jest fundamentem łączącym wszystkie pokolenia narodu, ziemi, świata. Dzięki pamięci korzystamy z doświadczeń poprzednich pokoleń. Pamięć nas ubogaca, a równocześnie uczy tej wielkiej pokory". Przypomniał, że okres posługi Ks. Fili był niezmiernie trudny dla narodu, Kościoła i kapłanów. Omawiając obecną sytuację w Polsce i na świecie zwrócił szczególną uwagę na nurt cywilizacji śmierci, przejawiający się w ustawach dopuszczających aborcję czy eutanazję, na zanik wiary czy wszechobecną globalizację. Podkreślił, że wszystkie dziedziny życia: sztuka, architektura, literatura, ład społeczny, kultura powinny być oparte na chrześcijaństwie, bo tylko wtedy mają one szansę przetrwania. Omówił też zasługi Ks. Prałata dla społeczności jarosławskiej w budowaniu świątyń i rozwoju wiary. Liturgię uświetnił Chór Reprezentacyjny Jarosław pod kierunkiem Andrzeja Jakubowskiego.

Na Starym Cmentarzu ministranci złożyli kwiaty i ofiarowali krótką modlitwę. Następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 odbyło się spotkanie, któremu towarzyszyło otwarcie wystawy, koncert zespołu AD REM, projekcja filmu z uroczystości nawiedzenia symboli Matki Bożej Częstochowskiej oraz wspomnienia. Podczas rozmów pojawił się pomysł wybudowania pomnika Ks. Bronisława Fili, który spotkał się z ogólną aprobatą.

Z okazji rocznicy śmierci Ks. Fili została wydana wspaniała książka autorstwa S. dr Bernadety Lipian "Godni wdzięcznej pamięci". Siostra Lipian ukazuje trzy filary Archidiecezji Przemyskiej: Sł. Bożą Annę Jenke, śp. Ks. Prałata Bronisława Filę i Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka. Jako katechetka i bliska współpracownica Ks. Fili znała jego pracę, trudy i gorliwość. "Ministranci to "oczko w głowie" ks. prałata Bronisława Fili" - czytamy w książce S. Bernadety Lipian - "Ministranci przechodzili odpowiednią formację. Ksiądz proboszcz z miłością ojcowską kształtował ich charaktery.

Zofia Krzanowska




Uroczystości w "Siódemce"


246. rocznicę urodzin Stanisława Staszica uczcili nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w dniu 21 listopada 2001. Centralnym punktem Święta Szkoły była Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, podczas której homilię wygłosił Proboszcz Ks. Tadeusz Zych.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Zastępca Burmistrza Robert Wiśniewski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Bogdan Wołoszyn, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty i Wychowania Elżbieta Ćwierz - Superson, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Andrzej Ćwierz oraz rodzina byłego Kierownika Szkoły śp. Jana Kilarskiego.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Patrona, ufundowanej przez Mieczysława Białowąsa, Józefa Stasieńko, Jana Waltera, Mariana Szarka, Alicję Jużyniec, Stanisława Kuźmę, Zdzisława Kutyłę, Jana Szewerniaka, Lidię Sieńką i Andrzeja Koprowicza.

Niezwykle starannie przygotowana akademia to zasługa nauczycieli: Wandy Buczkowskiej, Beaty Jazienieckiej, Mirosławy Maliny, Zenona Skrzypka i Dyrektora placówki Mieczysława Chomonta.

Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie pamiątek po Janie Kilarskim przez córkę Danutę Bartecką z Jarosławia oraz wnuczkę Barbarę Solarczyk z Rzeszowa, a także związane z nim wspomnienia.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30