Jarosławy 2001
Krótkie charakterystyki nagrodzonych
AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA
Ks. Prałat MARIAN RAJCHEL - Dyrektor Radia "Ave Maria" Jarosław, który w mijającym roku obchodził jubileusz 40-lecia kapłaństwa. Od 26 lat pracuje w Jarosławiu, gdzie przez 22 lata był proboszczem parafii NMP Królowej Polski budując najpierw drewniany, a później murowany kościół. Zawsze troszczył się o ożywienie wiary i modlitwy wśród wiernych. Jest inicjatorem powstania wielu wspólnot i stowarzyszeń. Zorganizował wykłady biblijne, poradnictwo rodzinne, Kuchnię im. Brata Alberta, świetlicę dla dzieci z rodzin patologicznych, spotkania dla osób starszych, niepełnosprawnych i Anonimowych Alkoholików. Zainicjował funkcjonowanie Księgarni św. Maksymiliana, a także rozpoczął ewangelizację przez media wydając gazetkę parafialną "Ave Maria" i organizując pierwszą w Archidiecezji Przemyskiej katolicką rozgłośnię radiową. Wykładał psychologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a obecnie w Seminarium Duchownym w Gródku Jagiellońskim na Ukrainie. Przewędrował tysiące kilometrów uczestnicząc w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę i do Wilna. Jest człowiekiem niezwykle skromnym, gorliwym duszpasterzem, znanym z wierności zasadom etyki katolickiej i wrażliwości na potrzeby duchowe i materialne. Otrzymał Złotą Odznakę "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" oraz nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.
NAUKA
Mgr KRYSTYNA KIEFERLING - od 27 lat jest pracownikiem Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, pełniąc w latach 1986 - 90 funkcję dyrektora, a obecnie starszego kustosza. Jest nie tylko wybitnym historykiem, ale też najlepszym znawcą dziejów Jarosławia i regionu. Ogromna wiedza połączona z dużym talentem narracyjnym i popularyzatorskim jest widoczna w wielu publikacjach, wystąpieniach publicznych i konsultacjach udzielanych uczniom, studentom, miłośnikom Jarosławia i historykom. Twórczość historyczną p. Krystyny Kieferling cechuje doskonałość warsztatowa, wszechstronna znajomość tematu, piękna polszczyzna i precyzja słowa. Dotychczas ukazały się drukiem następujące prace: "Jarosławianie w Akademii Krakowskiej w latach 1500-1642", "Pieczęcie i herby miasta Jarosławia", "Plan miasta Jarosławia", Muzeum - Kamienica Orsettich", "Władze miasta Jarosławia w latach 1550-1650" oraz wspólnie z M. Pasterskim "Zarys dziejów miasta i szkolnictwa Jarosławia". Wiele innych ciekawych prac pozostaje nadal w maszynopisie. W okresie kierowania Muzeum przyczyniła się do zakończenia remontu, wyposażenia i udostępnienia Wielkiej Izby, a także otwarcia Podziemnej Trasy Turystycznej. Zorganizowała wiele wystaw autorskich, które świadczą o bogactwie zainteresowań i pomysłów. Jej hobby to historia oraz literatura piękna, zwłaszcza angielska i amerykańska.
AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA
Ks. Prałat ANDRZEJ SUROWIEC - jest Proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla i Kapelanem Wojska Polskiego. Jego wszechstronna działalność przejawia się m.in. w pracy Rady Nadzorczej wyższych szkół w Stalowej Woli i Sandomierzu, Wojewódzkiego Związku Katolickich Klubów Sportowych, Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce, Diecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Jarosławiu. Od 1993 r. jest Dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej w Przemyślu. Otrzymał 5 odznaczeń wojskowych oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i Złotą Odznakę "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia". W roku 2001 został Proboszczem III Tysiąclecia, a także otrzymał od niepełnosprawnych statuetkę Człowieka Roku. Ks. Prałat Andrzej Surowiec znany jest jako mecenas kultury i organizator zajęć dla dzieci i młodzieży. W mijającym roku zorganizował Dzień Prymasa Tysiąclecia i przyczynił się do otwarcia Katolickiego Centrum Kultury, w którym odbyło się kilka koncertów z udziałem znanych zespołów z kraju i zagranicy. Jest głównym inspiratorem otwarcia i prowadzenia świetlicy socjoterapeutycznej z nowatorskim programem w skali kraju dla 130 dzieci oraz wyremontowania ośrodka rekreacyjno - rekolekcyjnego w Heluszu. Ponadto przy parafii funkcjonuje Klub Sportowy Kolping, II liga tenisa stołowego i strzelnica sportowa.
cd. str. 4