Jarosławy 2001
KULTURA
JANINA NOWAK - w swoim długoletnim, aktywnym życiu była harcerką, nauczycielką, księgową, działaczką ruchu ludowego, pracownikiem spółdzielczości wiejskiej, przewodniczącą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu. Jest członkiem Zarządu Związku Emerytów i Rencistów, Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i koła "Radia Maryja przy kościele Trójcy Świętej.
Za swoją działalność otrzymała Srebrną i Złotą Odznakę Centralnej Rady Spółdzielczości, Medal 30-lecia i 40-lecia Polski Ludowej, Srebrny Krzyż zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę za szczególne Zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Znana jest z zainteresowań artystycznych, literackich, historycznych i religijnych.
Pani Janina Nowak to osoba odznaczająca się społecznikowską pasją, o usposobieniu pełnym ciepła, dobroci, wyrozumiałości, oddana ideałom harcerskim i humanistycznym. Cieszy się powszechnym szacunkiem społeczności jarosławskiej. O jej miłości do Jarosławia i ludzi świadczą liczne wiersze. Potrafi dostrzec uroki architektury, a także zalety znanych osobowości ziemi jarosławskiej.
SPORT
Inż. KAZIMIERZ WILCZYŃSKI - Prezes Spółki z o.o. "Centrum". Jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej Wydziału Budownictwa Lądowego i Architektury. Od 30 lat zajmuje się popularyzacją brydża sportowego w Jarosławiu. Często bierze udział w turniejach, meczach i rozgrywkach ligowych. Zdobył miedzy innymi tytuł wicemistrza Polski Włókniarzy w 1978 r., I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Teamów w 1983 r. , dwukrotnie I miejsce w Turnieju Par podczas Kongresu Ziemi Jarosławskiej w 1995 r. i 2000 r. W latach 1985-86 organizował imprezy sportowe i turniej brydża w Iraku. Jest znanym organizatorem Kongresów Brydżowych Ziemi Jarosławskiej. Kongresy Brydżowe, na które przyjeżdżają zawodnicy kadry krajowej z całej Polski, oprócz roli czysto sportowej, przyczyniają się do promocji miasta. Dzięki działalności p. Kazimierza Wilczyńskiego brydżem interesują się młodzi ludzie, którzy uczą się logicznego myślenia i pożytecznie spędzają wolny czas. Kilku jarosławskich brydżystów stało się mistrzami Europy i świata, reprezentując Polskę poza granicami. Ze sportem związany jest od szkoły średniej, kiedy pod okiem nauczyciela Janusza Nowackiego w Liceum Ogólnokształcącym zdobył tytuł wicemistrza Polski w gimnastyce sportowej. W 1973 r. otrzymał Srebrną, a w 2001 r. Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Polskiego Związku Brydża Sportowego.
EKOLOGIA
POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE i GAZOWNICTWO S.A. w Warszawie Oddział Gazowniczy w Jarosławiu - obchodził w tym roku 35-lecie działalności. Od chwili powołania w dniu 1 sierpnia 1966 r. prowadzi nadzór nad eksploatacją gazociągów przesyłowych wysokoprężnych, nadzoruje i eksploatuje sieć gazową dystrybucyjną w terenowych rozdzielniach oraz magistralne gazociągi wysokoprężne i tłocznie gazu. Zakład aktualnie eksploatuje 4.000 km sieci gazowej dystrybucyjnej, obsługuje 72 tysiące odbiorców gazu w 11 miastach i 272 wioskach. Dostosowując swoją działalność do wymagań ekologii dokonano wymiany całej sieci dystrybucyjnej zasilającej odbiorców w mieście Jarosław oraz wykonano pierścieniowe zasilanie wszystkich stacji redukcyjnych. Systematycznie wymieniane są urządzenia grzewcze w kotłowniach osiedlowych na terenie czterech miast powiatowych dotychczas opalanych paliwem węglowo-koksowym na kotły zasilane ekologicznie czystym, wysokometanowym gazem ziemnym. Należy podkreślić, że Oddział wspiera również imprezy organizowane na rzecz dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz działalność Koła Związku Niewidomych w Jarosławiu. W ramach obchodzonych świąt branżowych oraz organizowanych konferencji promuje nasze miasto przez umieszczanie herbu, plakatów i zdjęć.
ZŁOTE ODZNAKI
Podczas Święta Miasta Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny wręczył Złote Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia": Ks. Prałatowi Aleksandrowi Kustrze, Ojcu dr. Albinowi Sroce, p. Halinie Stanowskiej i p. Barbarze Bernatowicz - Wisz.
Na wstępie Przewodniczący podkreślił: "Kolejny raz jesteśmy gośćmi Pana Burmistrza. To już prawie tradycja. Trudno nie dostrzec jak rośnie duma "Sokoła", jak współuczestniczy on w tworzeniu współczesnej historii. Gdy wspomnimy piękny dzień kiedy nadaliśmy Honorowe Obywatelstwo Ojcu Świętemu, kolejny piękny dzień, kiedy tu na tej scenie zatrzymała się historia, kiedy mogliśmy tej historii dotknąć. I dzień dzisiejszy: słowo i czyn. Te dwie wartości, o których niejednokrotnie zapominamy, którym nie oddajemy należnego szacunku. Słowo - początek, myśl, bez której nie wzniosłaby się żadna idea, myśl, która jest w nas i w tym, co tworzymy. Czyn - to uwieńczenie dzieła lub jego poczęcie. Słowo i czyn w przeszłości tworzyły ducha narodu. Może powinny i dzisiaj tworzyć go również. Z wielkim zaszczytem w imieniu Rady Miasta dzisiaj będziemy wręczać Złote Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" osobom, które słowo i czyn reprezentują godnie".
MAREK GRECHUTA
W drugiej części uroczystości wystąpił Marek Grechuta z zespołem Anawa. Publiczność wspaniale bawiła się w rytmie znanych przebojów: Ocalić od zapomnienia, Dni, których nie znamy, Będziesz moją panią, Świecie nasz, Tango Anawa, Nie dokazuj, Niepewność, Pomarańcze i mandarynki, Wesele, czy Korowód. Zofia Krzanowska.