Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (86) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (86) / 2000

Strona 13
N.z. od lewej: autor wystawy Stanisław Świeca, Wiceprezydent Stalowej Woli Stanisław Cisek,Dyrektor MOK-u Teresa Piątek, Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz, Dyrektor Biura Senatorskiego Janusz Bochenek | Fot. Z.K.
N.z. od lewej: autor wystawy Stanisław Świeca, Wiceprezydent Stalowej Woli Stanisław Cisek,Dyrektor MOK-u Teresa Piątek, Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz, Dyrektor Biura Senatorskiego Janusz Bochenek
Fot. Z.K.

Zaproszenie do jarosławskiej Galerii

 

Znany w środowisku artystycznym Stanisław Świeca - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, a następnie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mieszkający i pracujący w Stalowej Woli przybył 5 lutego 2000 r. do Jarosławia. W godzinach popołudniowych Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury otworzyła swoje podwoje dla wystawy rynku i grafiki artysty, członka jarosławskiej Grupy Twórczej "33". Ekspozycja Stanisława Świecy wpleciona w cykl "Twórczość na przełomie wieków" pozwala odkrywać przesłania towarzyszące sztuce współczesnej. Artysta zwierzył się, że wystawia dzięki żonie, która mobilizuje do takich przedsięwzięć. Za jedno ze swoich ważnych osiągnięć uważa technologiczną syntezę ceroplastyki i gipsorytu. Wiele grafik wykonanych jest tylko w jednym egzemplarzu, co pomnaża ich wartość. Stanisław Świeca był w Jarosławiu podczas inauguracji wystawy "PLSP 33 lata później", która odbyła się 8 maja 1999 r.

W imieniu władz miasta Wiceburmistrz Miasta Jarosławia p. Zbigniew Piskorz podziękował artyście za aktywność twórczą i pamięć o mieście, które dało mu podstawy rozwoju talentu. Wyraził też nadzieję na głębszą współpracę ze Stalową Wolą. "Jesteś naszym wspólnym artystą" - powiedział wiceprezydent Stalowej Woli p. Stanisław Cisek. Swój przyjazd do Jarosławia umotywował potrójnie: "Chcę być z artystą w dniu dla niego bardzo ważnym, pragnę docenić wkład PLSP dla całego regionu południowo - wschodniej Polski, a także zacieśnić współpracę z miastem, z którym ponownie znaleźliśmy się w jednym województwie".

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury p. Teresa Piątek stwierdziła, iż absolwenci PLSP studiujący na wyższych uczelniach nie mają żadnych problemów z warsztatem, co świadczy o poziomie nauczania. Wśród uczestników inauguracji była też p. Lucyna Mizera - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, p. Janusz Bochenek - Dyrektor Biura Sanatorskiego z Jarosławia, przyjaciele plastycy, przedstawiciele placówek kulturalnych, prasy i Radia "Ave Maria". Imprezę uświetniły tańce cygańskie i hiszpańskie w wykonaniu zespołu Państwowego Ogniska Baletowego pod kierunkiem p. Romana Burego. Rozmowom o sztuce akompaniował p. Grzegorz Kuchta. Wystawa będzie czynna do 25 lutego w Galerii, Rynek 6.

Zofia Krzanowska




Obwodnice na Podkarpaciu


W obecnej dobie postępu cywilizacji i motoryzacji coraz większym problemem staje się komunikacja samochodowa i to nie tylko w godzinach tzw. szczytu. 10 lutego br. w Pilznie odbyła się VI Samorządowa Rada Konsultacyjna Województwa Podkarpackiego oraz Konferencja drogowa nt. "Przygotowanie do budowy obwodnic miast w ciągach dróg międzynarodowych na terenie województwa podkarpackiego". W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Senator RP - p. Witold Kowalski, posłowie - p. Krzysztof Kłak, p. Józef Górny, p. Andrzej Brzeski, Marszałek Województwa Podkarpackiego - p. Bogdan Rzońca, Wiceprzewodniczący Zarządu - p. Wiktor Stasiak, członek Zarządu - p. Jan Sołek, Dyrektor Biura Oddziału Wschodniego Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Rzeszowie - p. Władysław Kowal, Generalny Dyrektor Dróg Publicznych - p. Tadeusz Suwara, przedstawiciel Biura Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych - p. Wiesław Kaczor. Przybyli również główni zainteresowani, czyli przedstawiciele samorządów powiatowych, miejskich i gminnych. Władze Jarosławia reprezentował Burmistrz p. Jan Gilowski.

Wiesław Kaczor przedstawił instrumenty pomocowe Unii Europejskiej na strukturę transportową dla Polski, w tym fundusz ISPA i PHARE. Omówiony został stan przygotowań obwodnic: Przemyśla, Jarosławia, Łańcuta, Rzeszowa, Głogowa Małopolskiego, Ropczyc i Pilzna.

Koncepcja programowo - przestrzenna 11 km obwodnicy dla Jarosławia opracowana w 1999 r. oznaczona została 40% wskaźnikiem efektywności ekonomicznej. Stanowi podstawę do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego już od ponad 20 lat zostały zarezerwowane tereny, a także rozpoczęto przygotowania do sporządzenia tzw. umów przedwstępnych dotyczących wykupu niezbędnych terenów.

Podczas konferencji Burmistrz Miasta Jarosławia p. Jan Gilowski podziękował za to, że problem przejazdu przez Jarosław w trudnej sytuacji drogowej został dostrzeżony. Podkreślił, że władze miasta podjęły wiele inicjatyw finansowanych zarówno z budżetu własnego jak i ze środków Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, by zmniejszyć uciążliwość poruszania się na terenie miasta. Zaznaczył, że 50% kosztów poniesionych w związku z opracowaniem koncepcji pokryto z budżetu miasta.

Spotkanie Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych m.in. Jarosławia i Pilzna planowane jest na ostatni dzień lutego. Ustalenia podjęte 29 lutego będą decydującym krokiem w realizacji - spędzającej sen z powiek - inwestycji.

Zofia Krzanowska

 

Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31