Grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. św. Królowej Jadwigi wraz z opiekunami Elżbietą Śliwińską, Aliną Walter oraz moją osobą wyjechała 25 marca br. w ramach projektu edukacyjno - językowego organizowanego przez Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi do rejonu Eifel w Niemczech.
Zanim dotarliśmy na miejsce naszego pobytu do ośrodka położonego wśród gór, nad jeziorem, w miejscowości Woffelsbach zwiedziliśmy Bonn z uwzględnieniem Uniwersytetu, domu Bethovena oraz widoków nad Renem. Następnego dnia wyjechaliśmy do Luksemburga aby oddać się urokom wspaniałej starówki, zwiedzić Dom Unserer Lieben Frau, Katedre Notre - Dame, ulice bankową oraz stawić czoła pierwszym zadaniom językowym, polegającym na przetłumaczeniu pytań z j. polskiego na niemiecki, uzyskanie od przechodniów, sprzedawców odpowiedzi na nie. Oczywiście przy okazji nauki było sporo zabawnych sytuacji i przekłamań językowych. Po południu zwiedziliśmy Trewir - najstarsze miasto Niemiec gdzie zachowały się do dzisiaj m.in. ruiny term rzymskich.
Kolejny dzień to pobyt w szkole niemieckiej Staditisches Gymnasium Schleiden. Po oficjalnym spotkaniu z p. dyrektorem szkoły każdemu z uczestników programu został przydzielony opiekun. Dzięki uprzejmości Wydziałów Edukacji i Kultury Fizycznej oraz Kultury Turystyki i Promocji UM Jarosławia, opiekunowie ci otrzymali od naszej młodzieży foldery w języku niemieckim o Jarosławiu oraz drobne upominki związane z naszym regionem i miastem. Młodzież nasza uczestniczyła w lekcjach fizyki, wiedzy o czasach współczesnych, plastyki, muzyki, informatyki i języka polskiego. Porozumiewali się językiem niemieckim, angielskim, łamanym migowym oraz co było miłym zaskoczeniem część młodzieży niemieckiej rozmawiała z nami po polsku.
Na spotkaniu z dyrektorem opiekunowie grup rozmawiali na temat różnicy w systemach oświatowych, wyposażenia placówek, systemu finansowania, liczebności klas, prowadzenia dzienników awansu i pensum nauczycieli, sposobu informowania rodziców o postępach w nauce ich dzieci. Na zakończenie spotkania wręczyliśmy albumy okolicznościowe promujące miasto i powiat Jarosławski, monetę jarosławską oraz tarczę naszego gimnazjum. Obiecaliśmy sobie, że jest to dopiero pierwsze nasze spotkanie.
Po wrażeniach w szkole pojechaliśmy zwiedzać wspaniałe bajkowe miasteczko Monchaut i rozwiązywać kolejne zadania językowe.
Trzeci dzień pobytu to wyjazd do Aachen - miejsca koronacji władców niemieckich i smacznych pierników. Następnie przejazd do Maastricht w Holandii, a w nim zwiedzanie budowli sakralnych oraz Ratusza, gdzie został podpisany w 1991 r. historyczny Traktat o Unii Europejskiej.
W czwartek zgodnie z planem udaliśmy się do Belgii, a konkretnie Brukseli. Dla naszej grupy był to szczególny dzień, gdyż tylko gimnazjaliści z Jarosławia odwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego. To szczególne wyróżnienie nastąpiło dzięki zaproszeniu deputowanego Ziemi Przemyskiej pana Andrzeja Zapałowskiego z LPR, który osobiście zajął się młodzieżą naszego gimnazjum. Pan Poseł oprowadzając nas po budynku Europarlamentu jak również goszcząc w swoim biurze, w bardzo interesujący i ciekawy sposób opowiadał i odpowiadał na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem tej najważniejszej instytucji europejskiej, którą do tej pory znaliśmy tylko z ekranu telewizora.
Korzystając z uprzejmości Pana posła mogliśmy porozmawiać, bezpośrednio z parlamentu, z Wiceburmistrzem Miasta Jarosławia Bogdanem Wołoszynem i opowiedzieć na gorąco o swoich wrażeniach.
Uczniowie otrzymali drobne upominki oraz pozostawili sobie przepustki parlamentarne mające w przyszłości przypominać im to spotkanie. Wizyta przebiegała w bardzo uroczystej i podniosłej atmosferze, podczas jej trwania troskliwą opiekę roztaczali nad nami asystenci Pana Posła, Ewa Nowakowska i Krystian Antochow.
Po wizycie w Parlamencie zwiedziliśmy wspaniałą brukselską Starówkę, katedrę i oczywiście odwiedziliśmy Menneken Pis. Następnie udaliśmy się do miasta Liege. Kolejny dzień to powrót do domu, a po drodze zwiedzanie Kolonii z jej najpiękniejszą w Europie gotycką Katedrą oraz Muzeum Czekolady.
Codzienne zadania językowe, bieżące ich omawianie, spotkanie z "żywym" językiem niemieckim, spotkanie z rówieśnikami, poznanie kultury i zachowań dnia codziennego innych narodowości, pozostawiło w nas niewspółmierne korzyści i bardzo miłe wspomnienia. Jesteśmy bogatsi o kolejne zdarzenia, sytuacje jak i możliwości wykorzystania swoich praktycznych umiejętności językowych.
Wspomnienia te zostały również utrwalone na setkach fotografii które obecnie są prezentowane na wystawie w holu Publicznego Gimnazjum nr 1 do obejrzenia której wszystkich zapraszamy.