Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006

3 maja świętem każdego z nas Polaków
Uroczystość 3 Maja 2006 r. zgromadziła przy Pomniku Konstytucji 3 Maja Władze Miasta, Powiatu, Parlamentarzystów i wielu jarosławian. | Fot. Zofia Krzanowska
Uroczystość 3 Maja 2006 r. zgromadziła przy Pomniku Konstytucji 3 Maja Władze Miasta, Powiatu, Parlamentarzystów i wielu jarosławian.
Fot. Zofia Krzanowska

215. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono w Jarosławiu poprzez udział w uroczystej Mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Edward Piekło - Dziekan z Majdanu Sieniawskiego.

Nawiązując do przypadającej w tym dniu uroczystości Matki Bożej Królowej Polski powiedział: "Przez długie 10 wieków dzieci polskiego narodu otaczała płaszczem swej matczynej opieki. Była im hetmanką w bojach, otuchą w klęskach, nadzieją w rozpaczy i weselem w radości. Naród polski tak jak dziecko, które tuli się do matki, wszystkie uczucia miłości i wdzięczności zawarł w pierwszej pieśni religijnej Bogurodzicy. I nie przestawał jej powtarzać przez wieki całe".

Ks. Prałat wspominał modlitwę Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego, zawierzenie Jana Kazimierza oraz napomnienia Ks. Piotra Skargi. Pełne refleksji kazanie zakończył pytaniem: "Czy pamiętasz, że Ojczyznę Matkę, pierwszą po Bogu miłować trzeba?". Liturgię uświetnił śpiew chóru z parafii Matki Bożej Bolesnej. Jak co roku mieszkańcy Jarosławia licznie zgromadzili się przed Pomnikiem ku czci Konstytucji 3 Maja. "Wielkość tej Ustawy wynika nie tylko z wartości prawno-ustrojowej jej postanowień, ale przede wszystkim z całego moralno-politycznego wysiłku niepodległościowego podjętego w dobie Sejmu Czteroletniego, mimo przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki temu stała się aktem o niezmiernie istotnym znaczeniu dla tradycji narodowej, oddziałującym na świadomość polityczną wielu pokoleń Polaków" - mówił Zastępca Burmistrza Miasta Bogdan Wołoszyn. Dodał też, że "w sercu Matki bije serce narodu, bije też ono wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odnóżami życia - jak mówił nasz rodak Jan Paweł II. Nieraz w historii naszego narodu i poszczególnych osób gasły wszelkie światła, byliśmy przerażeni, zniechęceni i zagrożeni, ale Maryja budziła w nas nadzieję lepszego jutra".

Wicestarosta Janusz Kołakowski nazwał Święto Narodowe imieninami Rzeczypospolitej Polskiej. Złożył więc życzenia "aby ci, którzy pełnią władzę oraz Polacy wyciągali lekcję z historii, umieli mądrze być uczniami tej najważniejszej nauczycielki życia, jaką jest historia".

Poseł na sejm RP Andrzej Ćwierz zachęcał do wyciągania wniosków z przeszłości. "Dzisiaj mamy znowu szansę, nie możemy być skłóceni, musimy iść razem budować Polskę. Polska w Unii Europejskiej powinna być chrześcijańska", zaś pragnieniem Posła Mieczysława Golby jest "aby te wartości i zasady, o których mówi Konstytucja inspirowały nas do lepszego działania dla dobra naszej Ojczyzny". Nadziei na lepszą przyszłość życzył poseł Mieczysław Kasprzak, Poseł Tomasz Kulesza apelował, by wszyscy zebrani zapytali samych siebie, co potrafią zrobić dla tego miasta i regionu. O znaczeniu wiary i godności, jak również o sile płynącej z Trzeciomajowej Konstytucji mówił Senator Andrzej T. Mazurkiewicz, zaś Dyrektor Biura Posła Janusza Maksymiuka Alicja Lis zachęcała "byśmy czcili zarówno Matkę Najświętszą jak i Konstytucję nie tylko od święta, ale na co dzień".

W uroczystości uczestniczył także Iwan Karpa Przewodniczący Jaworowskiej Rejonowej Rady, który złożył życzenia "aby Polska była dobrym partnerem w Unii Europejskiej".

Ostatnim punktem patriotycznej uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców przez parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i powiatu, a także delegacje szkół, zakładów pracy, organizacji i stowarzyszeń. Tej części obchodów towarzyszyła Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Tryńczy.

Wcześniej w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zatytułowany "Na polską nutę", w którym wystąpili: Reprezentacyjny Chór Mieszany "Jarosław" pod batutą Andrzeja Jakubowskiego, Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej pod kierunkiem Anny Barszczewskiej, Teatr Słowa kierowany przez Zofię Kolasę oraz Bogusław Dulski z recitalem skrzypcowym.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31