Na wschodniej pierzei rynku znajduje się tak zwana "kamienica Marysieńki" z niespotykaną nigdzie indziej w Jarosławiu klasycyzującą elewacją budynku. Kamienica nazwę swą zawdzięcza współwłaścicielce Jarosławia Marii Kazimierze Sobieskiej i między innymi mieści w sobie wielce dla miasta zasłużone Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.
Idąc dalej należy zwiedzić kamienicę Rydzikową będącą klasycznym przykładem kamienicy jarosławskiej" charakteryzującej się wiatą rodzajem wewnętrznego dziedzińca - oświetloną oknami wyprowadzonymi ponad dach nadbudowy. Kamienice tego typu dostosowane do potrzeb wielkiego handlu nawiązują do typowych dla Orientu domów zwanych fonduku. Z handlem związane są też piwnice, często trójkondygnacyjne, znajdujące się pod wszystkimi budowlami na terenie Starego Miasta. Spotkać je można również poza obrębem Starówki. Piwnice te wykorzystywane były jako składy na towary przywożone na jarosławskie jarmarki.
W kamienicy Rydzikowej mieści się Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Trasa ta, to ciąg chodników i komór dostosowanych do zwiedzania. Liczy sobie ona 150 metrów długości, a najniższa kondygnacja znajduje się na głębokości około 8, 5 m.
Po wyjściu z Trasy i przejściu przez Rynek na stronie zachodniej widoczny jest duży pusty plac św. Michała, na którym w przeszłości mieścił się kościół parafialny i cmentarz. Jarosław w swojej długiej historii miasta wielokulturowego zamieszkiwany był przez ludzi różnych religii i wyznań.
W jego dzieje wpisało się wiele świątyń. Do najstarszych, niestety nie zachowany do dnia dzisiejszego, należał kościół farny. Był to wspaniały, w początkowym zrębie gotycki, kościół p.w. Wszystkich Świętych, w 1523 roku podniesiony do godności kolegiaty. Kościół z dobudowywanymi kaplicami, z kaplicą fundatorską, z wysoką prawie 60 metrową wieżą zwieńczoną w 1 połowie XVII wieku posągiem św. Michała, dominował nad całym miastem. Z powodu złego stanu technicznego został rozebrany na początku XIX wieku.
W pobliżu placu znajduje się ulica Opolska, w przeszłości nosząca nazwę ulicy Żydowskiej, a później Koziej. Znajdująca się przy tej ulicy synagoga, wybudowana na początku XIX wieku, czynna była do wybuchu II wojny. Odremontowana po zniszczeniach wojennych obecnie użytkowana jest przez Zespół Szkół Plastycznych i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.
Naprzeciw synagogi, na małym placu, znajduje się kopijnik drewniany pomniczek ufundowany przez naród węgierski, a poświęcony pamięci Leona Czechowskiego bohatera powstań polskich i węgierskich.
Znajdującą się obok ulicą Węgierską dochodzimy do odtworzonego fragmentu Bramy Krakowskiej i murów obronnych wraz z fosą. Renesansowa Brama Krakowska istniejąca jeszcze do przełomu XVIII/ XIX wieku, z jednej strony zamykała miasto, a z drugiej otwierała się dla kupców i innych przyjaznych gości.
Krystyna Kieferling, Zofia Kostka-Bieńkowska