Strona główna » Nasze wydawnictwa » sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005

"Dziękuję Ci po prostu za to, że jesteś..."
Świętowanie z jubilatem 90. urodzin księdza Jana Twardowskiego uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 obchodzili w... klasztorze ss. wizytek, gdzie rezyduje od wielu lat znakomity poeta. | Fot. Tomasz Wyszatycki
Świętowanie z jubilatem 90. urodzin księdza Jana Twardowskiego uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 obchodzili w... klasztorze ss. wizytek, gdzie rezyduje od wielu lat znakomity poeta.
Fot. Tomasz Wyszatycki

W dzisiejszych czasach tak trudno o dobre wzorce dla młodego pokolenia. Dlatego też niejednokrotnie w osobie patrona szuka się wybitnych postaci z minionych epok. Jednak uczniowie, rodzice i nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu uznali, iż taką indywidualnością, a zarazem osobą kierującą swoje myśli ku dzieciom jest ksiądz Jan Twardowski. W zeszłym roku w czerwcu miało miejsce nadanie szkole imienia tegoż właśnie poety, a już 4 listopada w Brzeszczach przedstawiciele szkoły z Jarosławia wzięli udział w obradach Stowarzyszenia Szkół Imienniczek. Na zjeździe tym zrodził się pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiego konkursu literackiego i plastycznego pod hasłem "Ksiądz Jan w sercach i oczach dzieci". Organizacji tego przedsięwzięcia podjęły się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Łańcucie i Publiczne Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu. Najpiękniejsze prace zostały zamieszczone w tomiku pt.: "Uczniowski zeszyt w linię". Jego pomysłodawcą była p. Anna Skiba, która wraz z p. Tomaszem Wyszatyckim zajęła się jego składem i opracowaniem graficznym. Zespół redakcyjny tworzyli nauczyciele ww. szkół: Dorota Białek, Anna Skiba, Tomasz Wyszatycki (PG nr 3) oraz Antonina Pusz, Jolanta Walkowiak i Andrzej Olbrych (SP nr 2). Tomik obejmuje 33 prace literackie mające formę podziękowania za dorobek twórczy poety oraz 34 prace plastyczne odzwierciedlające treść jego utworów. Każda ze szkół nosząca imię księdza i biorąca udział w kon kursie znajdzie w nim swojego reprezentanta. Z Publicznego Gimnazjum nr 3 są to następujące uczennice: Anna Niemiec z kl. I (wiersz "Ktoś wyjątkowy"), Bernadeta Bandoła z kl. II (wiersz "Dziękuję..."), Renata Sierpińska z kl. III (ilustracja do wiersza "M-1") i Aneta Trzemżalska z kl. III (ilustracja do wiersza "Czekanie").

Wydanie tego tomiku miało swój cel. Był on nie tylko wyrazem wdzięczności i szacunku dla Patrona, ale także bukietem urodzinowych życzeń dla księdza Jana. Swój jubileusz 90. urodzin obchodził ksiądz Twardowski 1 czerwca, jednak w wigilię jego święta cała Ogólnopolska Rodzina Szkół zapragnęła się z Nim spotkać. W związku z tym w kościele ss. Wizytek w Warszawie odbyła się Msza dziękczynna, w której uczestniczyły delegacje tych szkół, ludzie ze świata kultury, znajomi i przyjaciele księdza. Mszy św. przewodniczył ksiądz arcybiskup Józef Życiński. I właśnie w tym dniu dzieci i młodzież ofiarowała swojemu ukochanemu Patronowi tomik będący darem najszczerszym i najgorętszym, bo sercem pisany, a zarazem skromnym, bo niezdarnym ruchem pędzla stworzony.

Dla uczniów spotkanie z księdzem Janem Twardowskim było ogromnym przeżyciem, chwilą, która na zawsze pozostanie w sercu i pamięci, i którą będą dzielić się ze współczesnym i przyszłym pokoleniem.

Anna Skiba
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30