Strona główna » Nasze wydawnictwa » sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005

Świątynie Jarosławia
Ojciec Albin Sroka OFM 7 lipca br. w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia prezentował swoją książkę pt. "Świątynie Jarosławia". | Fot. Iwona Międlar
Ojciec Albin Sroka OFM 7 lipca br. w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia prezentował swoją książkę pt. "Świątynie Jarosławia".
Fot. Iwona Międlar

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w czwartkowy wieczór - 7 lipca br. gościło o. Albina Srokę OFM. Ojciec Albin Sroka ur. w 1937 r. w Wólce Pełkińskiej, od 1961 r. jest osobą duchowną. Od dziesięciu lat jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia będąc z nim w stałym kontakcie. Historyk - propagator przeszłości naszego miasta, autor kilku monografii - m.in. napisał monografie Radawy, Wólki Pełkińskiej (gdzie się urodził). Publikuje artykuły w pismach naukowych, na co dzień możemy przeczytać jego artykuły zamknięte w cyklu "Zamyślenia..." w jarosławskiej Gazetce "Ave Maria".

Jest doktorem teologii, poetą i miłośnikiem życia w dosłownym znaczeniu - ma bowiem ogromne zasługi w powstaniu Ośrodka im. Ojca Pio w Radawie, w którym propagując zdrowy styl życia, przez stosowanie diety warzywno - jarzynowej, przynosi się ulgę wielu chorym osobom. Od wielu lat służy w jarosławskim klasztorze oo. Reformatów.

Na spotkanie z autorem książki pt. "Świątynie Jarosławia" przyszło kilkadziesiąt osób - zaprzyjaźnionych z O. Albinem i przede wszystkim z bogatą historią Jarosławia. Wśród z nich znaleźli się Zastępca Burmistrza poprzedniej kadencji Robert Wiśniewski, Stanisław Kiełbowicz, Ryszard Nykun, Zofia Bieńkowska, Agata Woźniak - Niemkiewicz, członkowie SMJ i wielu innych. "Świątynie Jarosławia" to pozycja wydana po raz drugi, wznowiona i poszerzona.

Rok 2005 jest jubileuszowy dla Jarosławia: przypada 630. rocznica lokacji miasta na prawie magdeburskim oraz 250. rocznica papieskiej koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej z Jezusem w Bazylice MB Bolesnej oo. Dominikanów. Te wydarzenia stały się przyczynkiem do ponowienia wydania publikacji przy dużym wsparciu Burmistrza Miasta Jarosławia.

Książka stanowi solidne kompendium wiedzy na temat przeszłości ponad sześciowiekowego miasta. Spotkanie prowadziła Prezes SMJ Józefa Frendo. "Świątynie Jarosławia, to w miniaturze historia miasta wielonarodowościowego i wielokulturowego i wielowyznaniowego. Jarosław to kościoły rzymskokatolickie, cerkwie, bożnice i zbory" - powiedziała przy przedstawieniu ojca Albina Sroki pani Zofia Bieńkowska - starszy kustosz jarosławskiego Muzeum.

I tak słuchając przenosimy się w czasy świetności Jarosławia. Widzimy nie istniejące dzisiaj budowle klasztoru oo. Franciszkanów konwentualnych przy ul. Franciszkańskiej, razem z kilkoma ojcami przechadzamy się po ich ogrodach, kościół pw. św. Zofii z Trzema Córkami usytuowany u zbiegu dzisiejszych ulic Przemyskiej i 3 Maja. Zwiedzamy cmentarz przy tym kościele, na którym grzebano ciała zmarłych w wyniku klęsk i chorób mieszkańców Jarosławia.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30