Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007

Złote Krzyże Zasługi
Tadeusz Trelka otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi z rąk wicewojewody | Fot. Iwona Międlar
Tadeusz Trelka otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi z rąk wicewojewody
Fot. Iwona Międlar
Kazimierz Ziobro dekorowany przez wicewojewodę Dariusza Iwaneczko | Fot. Iwona Międlar
Kazimierz Ziobro dekorowany przez wicewojewodę Dariusza Iwaneczko
Fot. Iwona Międlar

Podczas sesji RM w dniu 23 kwietnia 2007 r. miało miejsce uroczyste wręczenie państwowych odznaczeń - Złotych Krzyży Zasługi dla członków jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Uroczystej dekoracji dokonał w imieniu Prezydenta RP wicewojewoda Dariusz Iwaneczko.

Krzyż Zasługi przyznawany jest w Polsce od 1923 r. osobom, których działalność publiczna przyniosła korzyść państwu i ich obywatelom, a ich czyny przekraczały dalece zwykłe obowiązki obywatela RP. Udekorowani zostali: Mieczysław Kołakowski, Władysław Lis, Marek Malinowski, Adam Międlar, Eugeniusz Rolski, Mieczysław Stopyra, Tadeusz Trelka, Kazimierz Ziobro - dzisiejszy wicemarszałek województwa podkarpackiego.

"Dzięki odwadze i bezkompromisowej postawie wielu osób, dzisiaj mamy wolne wybory, wolność słowa i wszystkie wartości demokratycznego państwa, burmistrz Andrzej Wyczawski także wpisał się w tę historię, był bowiem także internowany" - powiedział Kazimierz Ziobro - wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym powołane zostało do życia w październiku 1997 r., dzisiaj liczy ok. 30 członków, wszyscy żywo zaangażowani w działalność niepodległościową lat osiemdziesiątych i późniejszych, przypłacając to szykanami ze strony władzy ludowej, czy internowaniem.

Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest Adam Międlar, funkcję te objął w styczniu br. po rezygnacji z funkcji Kazimierza Ziobro.

"Chyle czoła wobec Państwa dokonań, podziwiam osoby, które nie bały się kiedyś i nie boją się dzisiaj. Jarosław na mapie ruchów niepodległościowych lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia jest miejscem wybijającym się" - skomentował wydarzenie wicewojewoda Dariusz Iwaneczko.

Uroczystość stała się okazją do spotkania członków stowarzyszenia z władzami miasta, wymiany doświadczeń i omawiania wspólnych kwestii dotyczących kultywowania tradycji i promocji historii naszego regionu.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30