Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 10 (94) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 10 (94) / 2000

Strona 16
ZASADY OPODATKOWANIA PODATKIEM OD TOWARóW I USłUG W ROLNICTWIE, LEśNICTWIE I RYBOłóWSTWIE


Od dnia 4 września 2000 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Wprowadzone zostały przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej, opublikowanych w Dzienniku Ustaw Nr 68, poz. 805. Nowe rozwiązania umożliwią rolnikom odzyskiwanie podatku płaconego w cenach środków do produkcji rolnej opodatkowanych tym podatkiem.

Do najważniejszych zmian, które wchodzą w życie od 4 września 2000 r. należy zaliczyć:
- opodatkowanie stawką VAT w wysokości 3% sprzedaży w kraju oraz importu nieprzetworzonych i niskoprzetworzonych produktów gospodarki rolnej, leśnej oraz produktów rybołówstwa (do dnia 3 września 2000 r. zwolnionych od podatku VAT).

UWAGA!


Wyjątek stanowi drewno liściaste, iglaste i egzotyczne, dla którego w ustawie przewidziano stawkę VAT z wysokości 7%.

- wprowadzenie w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie ogólnych zasad rozliczania podatku VAT oraz tzw. systemu ryczałtowego.

Ponadto do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zaliczone zostało dostarczenie produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji.

Po wejściu w życie z dniem 4 września 2000 r. nowych zasad opodatkowania nie każdy rolnik będzie zobowiązany do płacenia VAT oraz rozliczania się z urzędem skarbowym.

Przepisy ustawy nakładają obowiązek stosowania ogólnych zasad rozliczania VAT wyłącznie na podatników obowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Rolników objętych systemem ryczałtowym ustawa określa mianem "rolników ryczałtowych". Niektórzy rolnicy ryczałtowi, po spełnieniu warunków określonych w ustawie, będą mogli zrezygnować z systemu ryczałtowego i rozliczać VAT na zasadach ogólnych.

ROLNICY RYCZAłTOWI


Status rolnika ryczałtowego może posiadać rolnik dokonujący sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jeśli nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie są produktami rolnymi pochodzącymi z własnej działalności rolniczej produkty zaimportowane oraz nabyte i następnie odsprzedane w stanie nieprzetworzonym.

Do działalności rolniczej w rozumieniu ustawy zalicza się: produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, hodowlę i produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz hodowlę ryb słodkowodnych i pozostałych zwierząt wodnych żywych, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin �in vitro�, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowlę dżdżownic, hodowlę entomofagów, hodowlę jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna liściastego, iglastego i egzotycznego.

Rolnik ryczałtowy będzie miał prawo zastosować zwolnienie od podatku VAT wyłącznie przy sprzedaży następujących produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej:

- ryby oraz pozostałe zwierzęta wodne żywe,
- ryby słodkowodne świeże i mrożone
- miód pszczeli standaryzowany,
- produkty gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna liściastego, iglastego i egzotycznego.

Wykaz w/w produktów rolnych, których sprzedaż przez rolnika ryczałtowego podlega zwolnieniu od podatku VAT, zawiera załącznik nr 8 do ustawy.

Rolnicy sprzedający towary inne niż wyżej wymienione produkty rolne (np. drewno, mięso surowe wieprzowe, wołowe lub cielęce) nie będą uprawnieni do zastosowania przy tej sprzedaży zwolnienia od podatku VAT, przewidzianego w systemie ryczałtowym.

Rolnicy ryczałtowi dokonujący sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej na rzecz podatników VAT, którzy rozliczają ten podatek, będą mieli prawo do otrzymywania zryczałtowanego zwrotu podatku stanowiącego rekompensatę podatku zapłaconego przez nich w cenach towarów i usług nabywanych w celu prowadzenie działalności rolniczej. Stawka ryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 3% kwoty należnej z tytułu sprzedaży produktów rolnych, nie uwzględniającej kwoty tego zwrotu.

UWAGA !


Zryczałtowany zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu wyłącznie przy sprzedaży produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy.

Zryczałtowany zwrot podatku będzie wypłacany rolnikowi ryczałtowemu przez jednostki nabywające produkty rolne, będące zarejestrowanymi podatnikami rozliczającymi ten podatek.

Rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, sprzedający produkty rolne zostali zwolnieni z obowiązku:

- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT,
- wystawienia faktur VAT,
- prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów,
- składania deklaracji podatkowych dla podatku VAT.

SZCZEGóLNE I OBOWIąZKI ROLNIKóW RYCZAłTOWYCH ORAZ PODATNIKóW NABYWAJąCYCH OD TYCH ROLNIKóW PRODUKTY ROLNE


Podatnik podatku VAT (np. jednostka skupująca), nabywający od rolnika ryczałtowego produkty rolne będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT dokumentującej zakup tych produktów. Fakturę dokumentującą zakup produktów rolnych oznacza się jako "Fakturę VAT RR".

cd. str. 17
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30