Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 6 (90) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 6 (90) / 2000

Strona 18
Rodzina, jej wartosc i odpowiedzialnosc na przelomie wieków

Niemal od pół roku trwały prace w Komisjach ds. Rodziny Rady Powiatu i Rady Miasta Jarosławia w celu przygotowania II Sympozjum Samorządowego "Bliżej Rodziny". Organizatorom przyświecały dwa główne cele: uświadomienie samorządowcom konieczności i możliwości udzielania konkretnej pomocy rodzinom, a także spotkanie rodzin wielodzietnych i przekonanie ich o tym, że są ważne i potrzebne w społeczeństwie.

W części przedpołudniowej wykłady wygłosili: - prof. Teresa Kukołowicz "Przeciwdziałanie zagrożeniom w życiu rodziny i wychowaniu dzieci",

- ks. prof. Józef Wilk "Mała Ojczyzna wobec rodziny", - mgr Halina Jarecka "Rodzina a przemoc". Prof. Teresa Kukołowicz przypomniała znany wszystkim fakt, że nie ma człowieka, który przyszedłby na świat bez rodziny. Podkreślała znaczenie wychowania w rodzinie dla prawidłowego rozwoju, wspomniała o zagrożeniach, jakie obecnie się pojawiają. Zachęcała do rzeczywistego realizowania polityki prorodzinnej np. przez budowę tanich mieszkań, czy organizowanie przez pracodawców rodzinnych wyjazdów weekendowych.

Ks. prof. Józef Wilk nazwał rodzinę "ogniwem i gniazdem". W swoim wystąpieniu skupił się na ukazaniu wartości rodziny, w której kształtuje się sumienie, która uczy odkrywania sensu życia, a także rozwija i zaspokaja potrzebę miłości. Zaapelował, by samorządy zatroszczyły się także o rodziny zdrowe, oferując im miejsca przyjazne np. ścieżki rowerowe, basen, możliwości udziału w imprezach kulturalnych.

Mgr Halina Jarecka przedstawiła mechanizmy powstawania przemocy w rodzinie. Podkreślała, że ofiary przemocy boją się mówić o swojej sytuacji, ale też równie często wychowane w stereotypach, gdzie ojciec podobnie jak dziadek bił i rządził, przekonane są o normalności takiego właśnie życia. Niektóre ofiary przemocy są naiwne i wierzą w zmianę sytuacji. Po "burzy" sprawca przemocy kupuje kwiaty, czekoladki, przeprasza, obiecuje poprawę. Choć trwa to tylko krótko i potem znów powraca, nadzieja na poprawę nie pozwala na ingerencje osób trzecich.

W przerwie sympozjum otwarta została pokonkursowa wystawa prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz dzieci ze świetlic środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Komisja w składzie: ks. Andrzej Surowiec, Jan Sołek, Albina Kudyba - Madejska, Henryk Lasek przyznała nagrody ufundowane przez p. Halinę Jarecką. I nagrodę w kategorii uczniów PLSP (aparat fotograficzny) otrzymała Kamela Bojarska, II - (kalkulator) Karolina Kornek i III - (Mini Podręcznik Encyklopedyczny) - Dominika Kościk. W kategorii prac dzieci ze świetlic charytatywnych nagrodzono: Annę Kaczmarczyk (aparat fotograficzny), Darię Duda (kalkulator) i Macieja Podolca (mały kalkulator + komplet długopis i ołówek).

W części popołudniowej odbył się festyn rodzinny. Rodziny wytypowane przez ośrodki pomocy społecznej (75) otrzymały posiłek w postaci wojskowej grochówki oraz upominki: dresy, koszulki, zeszyty i słodycze. Imprezę uświetniły występy zespołów: AD REM z Jarosławia, MICHAEL z Krakowa i Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Towarzystwie Muzycznym w Jarosławiu. Rozegrano wiele zabaw i konkursów, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród dzieci.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, którymi byli: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Przedsiębiostwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., p. Jan Walter, p. Mieczysław Grzesik - Usługowa Spółdzielnia Pracy "USŁUGOPOL", pp. Andrzej i Marian Szarek, p. Wiesław Sanowski - Dowódca Garnizonu Jarosław, p. Mieczysław Słoma - Firma Handlowa "Korona", pp. Janina i Władysław Wyczawscy, pp. Agnieszka i Janusz Szczepańscy, p. Tadeusz Słowik, p. Marta Batiuk. Sympozjum odbyło się dzięki współpracy obu komisji ds. Rodziny, pracowników Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i gminnych ośrodków pomocy społecznej, a także przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Zofia Krzanowska





Nowa forma spotkan SMJ


30 marca 2000 r. przedstawiciele Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu zainaugurowali cykl spotkań w siedziebie Stowarzyszenia MIłośników Jarosławia. W spotkaniu muzyczno - poetyckim pn. "Wiosennie o nadziei" wystąpili: Elżbieta Seidel, Jacek Storek, Łukasz Walasz, Grzegorz Sawicki, Patrycja Iwan, Katarzyna Kasprzyk, Magdalena Puzon, Dominika Peszko, Magdalena Liszka, Koralia Kubowicz, Anna Kleban i Paweł Nowak. Wiersze: Anny Gajdy, Joanny Uszakiewicz, Katarzyny Górskiej, Katarzyny Wojtyna, Marty Dobosz, Iwony Tomków, Joanny Skoczyńskiej, Grażyny Stpopa i Anny Stopa recytowała Katarzyna Kasprzyk i Iwona Tomków. P. Elżbieta Dąbrowska - prezes Towarzystwa Muzycznego życzyła zebranym "wiary nadziei i radosnej przemiany, która powinna być w każdym z nas". Prezes Stowarzyszenia p. Józefa Frendo nazwała p. Elżbietę "mecenasem kultury" i zachęciła do spotkań z młodymi twórcami w ostatni czwartek miesiąca.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30